Białe plamy na ciele po opalaniu

Białe plamy na ciele po opalaniu
4.4 (88.89%) 9 ocen

Ciepłe, słoneczne dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu, co wiąże się bezpośrednio z ekspozycją skóry na promienie słoneczne. Niestety, na drodze do pięknego karmelowego odcienia skóry mogą stanąć pewne niespodziewane przeszkody. Nierzadko zdarza się, że pojawiają nam się białe plamy na skórze po opalaniu. Jaka jest geneza tych przykrych następstw ekspozycji na promienie słoneczne i jak im zaradzić? Wszystkie te kwestie zostaną dogłębnie wyjaśnione w tym artykule.
Wspomniana zmiana na skórze jest wynikiem hipopigmentacji. Polega ona na barwnikowych zaburzeniach skóry spowodowanych zbyt małą ilością melaniny w naskórku. Melanina jest barwnikiem nadającym kolor skórze, stąd jej braki prowadzą do odbarwień. Powyższy barwnik wytwarzany jest przez melanocyty (komórki barwnikowe), a jego podstawową funkcją jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Białe plamy na ciele po opalaniu mogą pojawiać się z różnych powodów.

Wśród najczęstszych z nich występują między innymi: zakażenia grzybicze, zaburzenia hormonalne, stany zapalne skóry, zbyt duże ilości perfum o niewłaściwym składzie działającym niekorzystanie na stan skóry oraz czynniki genetyczne. Wspomniane zaburzenia hormonalne są często wynikiem stosowanej przez kobiety antykoncepcji hormonalnej, w związku z czym w przypadku pojawienia się nieestetycznych przebarwień na skórze należy udać się do specjalisty celem zmiany środka antykoncepcyjnego na taki, który nie będzie prowadził do wspomnianych konsekwencji. Korzystając z perfum należy dokładnie czytać skład produktu, dzięki czemu ryzyko wystąpienia dolegliwości skórnych zostanie zminimalizowane.

Dobranie odpowiedniego leczenia odbarwień skóry zależy od konkretnego bodźca który je wywołał, w związku z tym w sytuacji zauważenia niepokojących zmian na skórze należy bezzwłocznie udać się do lekarza dermatologa celem dobrania najskuteczniejszej metody leczenia. W sytuacji, gdy przebarwienia spowodowane są zakażeniem grzybiczym – lekarz przepisze odpowiednie leki zwalczające infekcję, nie mniej jednak do czasu wizyty u lekarza wskazane jest stosowanie leków bez recepty, których zadaniem jest hamowanie wzrostu grzybów. Zmiany wynikające z oparzeń słonecznych łagodzi się przy pomocy ekstraktu z aloesu i alg morskich. Wspomniane środki przyspieszają regeneracje komórek skóry i koją towarzyszący oparzeniu ból. Wskazane jest również stosowanie witamin A i E, pomagających odbudować warstwę lipidową naskórka.

Hepa Vitlae

Warto dokładnie poznać strukturę i preferencje swojej skóry, i stosować odpowiednie kosmetyki ograniczające ryzyko wystąpienia zmian skórnych. Zarówno w zimowe jak i letnie dni – promieniowanie słoneczne jest bardzo intensywne. Zaleca się stosowanie kremów zarówno nawilżających skórę, jak również zabezpieczających ją przed niekorzystnym promieniowaniem UV, które może doprowadzić nie tylko do nieestetycznych przebarwień, ale również do szybszego starzenia się skóry, a co za tym idzie – powstawania zmarszczek w młodym wieku. Warto o tym pamiętać zarówno wybierając się na gorącą plażę, jak również podczas zimowych wypraw po górach.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 3