Czym jest rzeżączka i jak z nią walczyć?

Czym jest rzeżączka i jak z nią walczyć?
5 (100%) 3 ocen

Rzeżączka to najczęściej spotykana choroba weneryczna. Bakterie Neisseria gonorrhoeae, zwane również dwoinkami, odpowiedzialne za chorobę przenoszone są drogą płciową, nie tylko poprzez klasyczny stosunek seksualny. Charakterystyczne dla schorzenia dolegliwości to przede wszystkim ropny wyciek z cewki moczowej u mężczyzn, z kolei u kobiet rzeżączka rzadziej daje typowe objawy.

Rzeżączka – zakażenie

Bakterie wywołujące rzeżączkę doskonale rozwijają się w środowisku ciepłym i wilgotnym, dlatego też okolice intymne to dla nich idealne środowisko do żerowania. Warto jednak zauważyć, że choć rzeżączka jest chorobą weneryczną, można się nią zarazić nie tylko poprzez bezpośrednie kontakty płciowe, tak klasyczny kontakt dopochwowy, jak i oralny czy analny. Dwoinki rzeżączki mogą pasożytować także na wilgotnych ręcznikach czy pościeli. Korzystanie z tych samych akcesoriów higienicznych jest więc równie ryzykowne. Do zakażenia dojść może także na basenie czy w saunie. W skrajnych przypadkach zdarza się, że zakażona chorobą matka podczas porodu przenosi rzeżączkę na dziecko.

Rzeżączka objawy

Istotną kwestią jest, że rzeżączka u mężczyzn rozwija się znacznie szybciej niż u kobiet, a co za tym idzie zdecydowanie łatwiej i szybciej można ją wykryć. Już po 3-5 dniach od zakażenia u mężczyzn pojawia się ropny wyciek z cewki moczowej, czemu zwykle towarzyszy uporczywe pieczenie, a nawet ból podczas oddawania moczu. U kobiet natomiast objawy w postaci niewielkich upławów pojawiają się dopiero 1-2 tygodni później, niż to ma miejsce w przypadku mężczyzn. Ponadto z czasem dochodzą dolegliwości związane z zapaleniem cewki moczowej i zapalenie kanału szyjki macicy.

Objawy rzeżączki u kobiet:

 • ropne upławy;
 • ból i pieczenie podczas oddawania moczu;
 • zaburzenia cyklu miesiączkowego, czyli nieregularne krwawienia i plamienia międzymiesiączkowe;
 • rzadziej występuje: zapalenie jajowodów, jajników, bóle podbrzusza i zapalenie kanału szyjki macicy.

Objawy rzeżączki u mężczyzn:

 • ropna wydzielina z cewki moczowej (zazwyczaj biała lub żółta);
 • ból i pieczenie podczas oddawania moczu;
 • ból i pieczenie podczas wzwodu;
 • ból;
 • gorączka;
 • ból najądrzy;
 • zapalenie żołędzi i zapalenie prostaty (zdecydowanie rzadziej).

Jak zostało wspomniane wyżej rzeżączka to rodzaj choroby wenerycznej, do której zakażenia może dojść nie tylko podczas klasycznego stosunku seksualnego. Na skutek stosunku oralnego z osobą zakażoną, bakterie dwoinki mogą wniknąć do błony śluzowej gardła. Mówi się wtedy o rzeżączce gardła i jest to przypadłość, która również niesie za sobą nieprzyjemne dolegliwości tj.:

 • zaczerwienienie śluzówki,
 • ból gardła podczas przełykania,
 • obrzęk łuków podniebiennych,
 • ropne zapalenie migdałków.

Rzeżączka – diagnostyka

Najskuteczniejsze badanie na rzeżączkę, które pozwala wykryć zakażenie to badanie bakteriologiczne wydzieliny z cewki moczowej u mężczyzn oraz z pochwy u kobiet. Z kolei w przypadku podejrzewania wystąpienia rzeżączki gardła lub odbytu należy pobrać materiał do badania z tych okolic. Z pewnością jednak każdy podejrzany objaw, który niepokoi pacjenta powinien być sygnałem ostrzegawczym i powodem do jak najszybszej wizyty u ginekologa lub urologa.

Prócz badania bakteriologicznego, coraz popularniejsze staje się korzystanie z testów PCR, które pozwalają na wykrycie dwoinek rzeżączki odpowiedzialnych za rozwój choroby. Test na rzeżączkę charakteryzuje się wysoką czułością i bardzo dużą dokładnością, a dzięki nowoczesnej technologi, można go wykonać samodzielnie w domu, zachowując przy tym komfort i dyskrecję.

Rzeżączka leczenie

Leczenie rzeżączki zazwyczaj opiera się na podaniu antybiotyków na bazie penicyliny. Od decyzji lekarza zależy będą one podawane domięśniowo, czy doustnie. Niestety niektóre szczepy bakterii, odpowiedzialne za zakażenie rzeżączką uodporniły się na podobne preparaty i w takich przypadkach specjaliści sięgają po inne preparaty, chociażby doksycyklinę. Warto jednak pamiętać, by po przebytej kuracji, która w większości przypadków okazuje się skuteczna, mimo wszystko przeprowadzić badania kontrolne, pozwalające mieć pewność, że nie nastąpiła reinfekcja. Równie ważne jest to, by w przypadku pojawiających się niepokojących objawów bezzwłocznie udać się z wizytą do lekarza. Nieleczona rzeżączka prowadzi bowiem do bardzo poważnych powikłań i komplikacji zdrowotnych. U mężczyzn często dochodzi w takich sytuacjach do zapalenia najądrzy, zapalenia prostaty, zapalenia stawów, a nawet opon mózgowych. U kobiet powikłania wiążą się z zapaleniem przydatków i stawów. Z kolei rzeżączka nieleczona u kobiet w ciąży, zagraża już nie tylko matce, ale przede wszystkim dziecku, gdyż w wyniku choroby może u dziecka do utraty wzroku.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 84 = 89