Czym jest kamica nerkowa?

Czym jest kamica nerkowa?
3 (60%) 2 ocen

Kamica nerkowa — jest to schorzenie często występujące w Europie, polega ono na występowaniu kamieni w nerkach i/lub w moczowodach. Kamienie te powstają z kryształów będących w składzie moczu i stanowi on twardą masę. Pojawiają się one wewnątrz dróg moczowych (mogą występować zarówno w samych nerkach, jak i w moczowodach).

Jak objawia się kamica nerkowa?

Objawy kamicy nerkowej zależne są od samego złogu, czyli wielkości kamienia, jego umiejscowienia oraz jaki przybrał kształt. W zależności od tych cech możemy się spotkać zarówno z brakiem jakiegokolwiek bólu, jak i bardzo silnego oraz uciążliwego:

  • brak dolegliwości — jeśli przy schorzeniu brak jest dolegliwości mamy do czynienia z kamicą bezobjawową, co często łączy się z małymi rozmiarami kamieni. O kamicy pacjent dowiaduje się zazwyczaj przy okazji innych badań, takich jak prześwietlenia RTG;
  • tępy ból w boku — pojawia się w przypadkach, gdy kamienie nie blokują przepływu w moczowodzie. Z uwagi na to, że tępe bóle towarzyszą wielu innym schorzeniom, w przypadku jego pojawienia się należy niezwłocznie poddać się badaniom mającym na celu zdiagnozowanie przyczyny;
  • silny ból — nazywany jest również „kolką nerkową” i pojawia się, jeśli kamień zablokuje przepływ w moczowodzie. Ból ten jest bardzo charakterystyczny — ostry, umiejscowiony w boku (ciągnie się od żeber aż po biodra) oraz w lędźwiach, niekiedy odczuwany jest w pachwinie lub udzie, a w przypadku mężczyzn może być umiejscowiony w jądrach. Bóle te mają charakter falowy i zmiana pozycji nie wpływa na nie.

Głównie w przypadku kolki nerkowej możemy spotkać się również z innymi objawami schorzenia, a więc:
– z krwiomoczem;
– z bolesnym oddawaniem moczu;
– z gorączką;
– z nudnościami oraz wymiotami.

Przyczyny powstawania kamicy nerkowej
Za kamienie nerkowe odpowiedzialne jest zachwianie równowagi w produkcji moczu. Często wiąże się to z ilością płynów, które przyjmujemy. Dodatkowo w moczu spotykane są substancje, które sprzyjają powstawaniu kamicy.

Powstawaniu kamicy sprzyjają takie schorzenia jak:

– nerka podkowiasta będąca wadą wrodzoną;
– gąbczastość rdzenia nerki, również będąca wadą wrodzoną;
– wapnica nerkowa, inaczej nefrokalcynoza — polega ona na zbyt dużej ilości wapnia w nerkach;
– uchyłek kielicha nerkowego;
– nieprawidłowe cofanie się moczu do moczowodów lub nerek;
– torbiel ujścia moczowodu, czyli obrzęk w jednym z moczowodów.

Część społeczeństwa jest w grupie zwiększonego ryzyka, należą do nich osoby, u których:
– rozpoznano wadę genetyczną, która sprzyja powstawaniu kamieni;
– posiadają zwężone moczowody;
– zaobserwowano przeszkody powstałe w miejscu połączenia nerki z moczowodem;
– stwierdzono kamień składający się z bursztynu, kwasu moczowego albo moczanów;
– w rodzinie występowały tego typu schorzenia.

Jak leczyć kamicę nerkową?

Stosuje się leczenie zabiegowe oraz niezabiegowe. Dobór metody zależy od indywidualnego przypadku – wielkości, składu oraz umiejscowienia kamienia. Czasami można pozbyć się uciążliwego problemu za pomocą leków rozpuszczających kamienie nerkowe lub rozkruszyć kamienie za pomocą fali uderzeniowej – obecnie to najczęściej stosowana metoda w leczeniu kamicy nerkowej. Innymi sposobami leczenia są zabiegi minimalnie inwazyjne – endoskopowe usunięcie złogu z nerki poprzez nakłucie, endoskopowe usunięcie złogu z moczowodu przez cewkę moczową (tzw metoda URS-L – ureteroskopia i litotrypsja) oraz endoskopowe usunięcie złogu z pęcherza moczowego (tzw cystolitotrypsja). – mówi dr n. med. Jarzy Michajłowski, specjalista urolog z Europejskiego Instytutu Badań nad Kamicą Nerkową.

W leczeniu kamicy nerkowej wyróżnia się dwie metody:

zachowawcze leczenie kamicy — w większości przypadków złogi samoistnie opuszczają układ moczowy, jeśli jednak występują przy tym trudności mamy do czynienia z dwiema metodami leczenia zachowawczego:
– ułatwiające wydalenie kamienia;
– rozpuszczające złogi.
W obu przypadkach przyjmuje się odpowiednie leki.

aktywne leczenie kamicy — polega na usuwaniu kamieni. Najpopularniejsze są trzy metody:
– litotrypsja zwenątrzustrojowa falą uderzeniową;
– ureteroskopia;
– nefrolitotomia przezskórna.

Jak zapobiegać kamicy nerkowej?
Profilaktyka dotyczy przede wszystkim osób, które zostały dotknięte schorzeniem. Zalecenia dotyczą przede wszystkim zmian w trybie życia i można wśród nich wyróżnić:
– zwiększenie spożywanych płynów do 3 litrów dziennie w regularnych odstępach, a w przypadku wysiłku fizycznego lub wysokiej temperatury, ponad 3 litry;
– kontrola ilości oddawanego moczu (ok. 2-2,5 l na dzień);
– kontrola koloru moczu (winien być jasny);
– spożywanie napojów o obojętnym pH, najlepiej wody.

Hepa Vitlae

Zdarza się, że lekarz może zaproponować zmiany w diecie.


One comment on “Czym jest kamica nerkowa?

  1. Krysia napisał(a):

    To prawda, że metod jest kilka na pozbycie się kamieni w nerkach. Ja się zdecydowałam na bezoperacyjne rozkruszanie kamieni metodą ESWL. W moim przypadku się sprawdziła, kamieni nie ma, a sam zabieg trwal raptem 30min. Jestem z Poznania i zabieg wykonywałam w certusie. Potem też, na drugi dzień robili mi jeszcze badania kontrolne USG, żeby wszytsko dokładnie jeszcze sprawdzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 5 =