Depilacja laserowa rozwiązaniem na nawracający problem zapalenia mieszków włosowych

Depilacja laserowa rozwiązaniem na nawracający problem zapalenia mieszków włosowych
5 (100%) 1 ocen

Zapalenie mieszków włosowych – co to jest i na czym polega

Zapalenie mieszków włosowych to rodzaj bakteryjnego zakażenia skóry. Aby jednak zrozumieć na czym polega zapalenie mieszka włosowego należałoby najpierw wyjaśnić czym właściwie jest mieszek włosowy. Jest to wąski kanał w skórze, z którego wyrastają włosy. Do mieszków włosowych uchodzą przewody gruczołów łojowych, które produkują łój, a ten wydostaje się na powierzchnię skóry tworząc tzw. płaszcz lipidowy chroniący przed podrażnieniami. W sytuacji, gdy dochodzi do uszkodzenia ujścia mieszka włosowego, np. poprzez tarcie, drobnoustroje wnikają do mieszków włosowych i tam się namnażają. To właśnie wtedy mówi się o zapaleniu mieszków włosowych. Może ono przebiegać jedynie powierzchniowo lub wywoływać głęboki stan zapalny. Najczęściej pojawia się po goleniu lub w efekcie przeprowadzonej depilacji woskiem, która powoduje bolesne i nieestetyczne zapalenie mieszków włosowych na nogach. W innych przypadkach czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia stanu zapalnego jest kąpiel w zanieczyszczonej wodzie np. w SPA czy na basenie. Przyjmuje się również, że schorzenie może mieć pochodzenie nieinfekcyjne o podłożu trądzikowym wywołanym przyjmowaniem leków. Długotrwałe przyjmowanie miejscowo takich substancji jak kortykosteroidów i kortykotropiny prowadzi do wykwitów skórnych w postaci ropnych krostek, wówczas pojawia się zapalenie mieszków włosowych na głowie, nogach, plecach, karku a nawet ramionach, czyli we wszystkich miejscach na ciele, na którym rosną włosy.

Wbrew pozorom zapalenie mieszków włosowych jest dolegliwością, która zlekceważona prowadzić może do poważnych komplikacji zdrowotnych. Przewlekłe zapalenie mieszków włosowych może doprowadzić bowiem do rozwoju czyraka i figówki. Pierwsze ze schorzeń objawia się bolesnymi guzkami, a stan zapalny w przebiegu choroby atakuje głębokie warstwy skóry i tkankę okołomieszkową. Z kolei figówka to przewlekłe ropne zapalenie torebek włosowych na wardze górnej i brodzie, mogące doprowadzić do obrzęków i bólu skóry.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie

Zapalenie mieszków włosowych jest chorobą, z którą powinno się niezwłocznie udać do dermatologia. W przeciwnym razie może przeobrazić się w poważny i uciążliwy problem na całe życie. Większość specjalistów zaczyna leczenie od przepisania preparatów zewnętrznych oraz doustnych antybiotyków. Bardzo często jednak zdarza się, że po pewnym czasie dolegliwości nawracają, szczególnie gdy są efektem golenia czy depilacji. Za najskuteczniejszą formę walki z zapaleniem mieszków włosowych uznaje się depilację laserową. Laserowe usuwanie włosów pozwoli bowiem pozbyć się nie tyle objawów, ale zlikwidować źródło nieustannie nawracającego problemu, czyli wzrost włosów a co za tym idzie konieczność depilacji i golenia. Zabieg taki nie odbija się negatywnie na zdrowiu pacjenta, jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Podczas całego procesu laserowego usuwania włosów do skóry przystawiana jest specjalna głowica emitująca światło, które niszczy włosy razem z komórkami macierzystymi i korzeniem, dzięki czemu włosy usuwane są na zawsze.


4 comments on “Depilacja laserowa rozwiązaniem na nawracający problem zapalenia mieszków włosowych

 1. juczka13 napisał(a):

  Już od dłuższego czasu zastanawiam się nad depilacją laserową. Mój depilator strasznie podrażnia moją skórę..

 2. JulkA napisał(a):

  Ja mam straszny problem z zapaleniem mieszków włosowych i właśnie również zastanawiam się nad depilacją laserową, która wydaje się być idealnym rozwiązaniem na mój obecny problem.

 3. myszka napisał(a):

  Ja zapalenie mieszków włosowych wyleczyłam w Gdańsku w Clinica Cosmetologica. Miałam wykonywane zabiegi laserem Vectus. Zabiegi były przeprowadzane bez znieczulenia i trwały maksymalnie 30 min. Polecam serdecznie! 🙂

 4. JadwigaI napisał(a):

  Ja z problemem zapalenia mieszków włosowych byłam u dermatologa. Dostałam jakąś specjalną maść, ale efekty są bardzo słabe..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

40 − = 37