Diagnostyka i leczenie chorób trzustki

Diagnostyka i leczenie chorób trzustki
5 (100%) 1 ocen

Choroby trzustki jeszcze do niedawna nazywane były chorobami ludzi w podeszłym wieku. Zmiany cywilizacyjne oraz rosnące tempo życia spowodowały, że na schorzenia te zapada coraz więcej ludzi młodych. Budzi to niepokój, szczególnie z tego względu, że stany te jest nie tylko bardzo ciężko wykryć, ale nierzadko też trudno leczyć.

Trzustka odpowiada za wydzielanie enzymów, które regulują funkcjonowanie naszego organizmu w wielu aspektach. Prawidłowa praca tego gruczołu pozwala na trzymanie właściwego poziomu cukru we krwi. Stąd też zaburzenia prowadzą do cukrzycy – choroby groźnej, choć możliwej do opanowania, pod warunkiem szybkiego zdiagnozowania i wdrożonego leczenia.

Ból trzustki pierwszym objawem

Prawidłowa praca trzustki pozwala również na utrzymywanie w należytym porządku innych organów ciała, choć sama trzustka jest częścią w pewnym sensie odseparowaną i autonomiczną. Z tego też powodu tak trudne bywa wykrywanie jej stanów zapalnych czy chorobowych.

Pierwszym sygnałem, że z naszym organizmem dzieje się coś złego, jest ból. Ból trzustki jest o tyle niespecyficzny, że może się pojawiać właściwie w każdej partii brzucha. Bez wątpienia niepokojący powinien być dla nas dyskomfort, promieniujący od części środkowej czy do części plecowej. Aby dokładniej zdiagnozować przyczynę problemu, zazwyczaj konieczne będzie jednak na początek badanie ultrasonograficzne. Od jego wyniku zależne będą dalsze poszukiwania oraz leczenie.

Rak trzustki

Z całą pewnością chorobą, której boimy się najbardziej jest rak trzustki. Ta ciężka choroba dotyka coraz młodsze osoby, a zachorowalność na nią stopniowo i powoli, ale jednak rośnie. Nowotwór ten jest bardzo ciężki do wykrycia, ponieważ poważne objawy daje często już w zaawansowanym stanie. Musimy zatem bacznie obserwować nasz organizm. Niepokoić powinny nas zmiany żółtaczkowe, silne bóle w obrębie jamy brzusznej czy ciągłe uczucie słabości i zmęczenia. Nawet najcięższy guz, a do takich należy opisywany, wcześnie wykryty daje bowiem szansę na wyzdrowienie. Nie jest to zresztą jedyna ciężka choroba, dotykająca tego organu.

Zapalenie trzustki

Bardzo groźne jest ostre zapalenie trzustki, które niewykryte i nieleczone szybko może prowadzić do śmierci. Objawy w tym przypadku są bardzo podobne, jak w przypadku nowotworu, często towarzyszą im również symptomy, które możemy pomylić z silnym przeziębieniem czy grypą. Co ważne, szybka reakcja pozwala nam równie szybko wrócić do zdrowia.

Jak zatem bronić się przed chorobami trzustki? Najskuteczniejsza metoda to oczywiście profilaktyka. Zdrowe żywienie, aktywny tryb życia czy unikanie stresu, pozwoli nam na utrzymywanie organizmu w formie, nie tylko zresztą w zakresie funkcjonowania trzustki. Nie możemy przy tym zapominać o regularnych badaniach, które powinniśmy przeprowadzać szczególnie wtedy, gdy schorzenia dotykały w przeszłości członków naszych rodzin.

Hepa Vitlae

Choroby trzustki należą do poważnych, niezależnie od ich rodzaju. Co istotne jednak, większość z nich może być wyleczona, zaś pozytywne nastawienie i współpraca z lekarzem to atut, który pozwala na możliwie jak najbardziej komfortowe przebrnięcie podjętej terapii.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *