Gastropatia – jak leczyć te chorobę?

Gastropatia – jak leczyć te chorobę?
5 (100%) 7 ocen

Wiele chorób gastrycznych zaczyna się niewinnie od niewielkich objawów. Tak samo jest w przypadku przewlekłego zapalenia żołądka, czyli gastropatii. Objawy gastropatii to zazwyczaj ból w okolicach żołądka i serca, pojawiający się po spożyciu posiłku. Zdarza się także ostry przebieg choroby, jednak zazwyczaj ma on inne przyczyny, niż w przypadku postaci przewlekłej. Ostre objawy choroby pojawiają się również wtedy, gdy w wyniku zaniedbania pojawią się wrzody.

Objawy i przyczyny gastropatii

Objawy choroby różnią się w przypadku ostrym i przewlekłym. W postaci ostrej, oprócz bólu zaraz po posiłku, pojawiają się również wymioty. Ostre zapalenie żołądka może być spowodowane spożyciem niektórych leków, nawet tych dostępnych bez recepty. Szczególnie drażniące dla żołądka mogą być zwłaszcza preparaty zawierające substancje z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takie jak ibuprofen, kwas salicylowy czy naproxen – więcej o tym tutaj: http://gastryczne.pl/gastropatia/.

Ostre zapalenie żołądka występuje również w wyniku zatrucia nieświeżą żywnością. Przyczyny gastropatii przewlekłej to często nieodpowiednia dieta, polegająca na spożywaniu tłustych i ostrych produktów. Chorobie sprzyjają także używki, takie jak kawa i papierosy oraz spożywanie posiłków w nieregularnych odcinkach czasu. Dlatego jednym z działań profilaktycznych przeciwko gastropatii jest zmiana diety oraz ustalenie godzin spożywania posiłków. występowanie bakterii Helicobacter pyroli.

Powikłania gastropatii

Przewlekłe zapalenie żołądka może powodować powikłania. To między innymi wrzody i inne zmiany, które mogą wpłynąć negatywnie na sposób działania żołądka. Jedną z metod pozwalających na ocenę stanu żołądka i przełyku jest zdjęcie rentgenowskie. By można było ocenić stan tego odcinka, pacjent musi połknąć kontrast – w tym przypadku jest to zwykle papka barytowa. Inną skuteczną metodą sprawdzenia stanu żołądka i przełyku jest tak zwana gastroskopia. Badanie polega na wprowadzeniu rurki z układem optycznym, co pozwala na obejrzenie tych miejsc, a nawet pobranie próbek. Diagnozowanie przewlekłego zapalenia żołądka może polegać również na sprawdzeniu składu soku żołądkowego – w przypadku choroby bywa, że w ogóle nie zawiera on kwasu lub wręcz przeciwnie – stężenie tego składnika jest zbyt duże.

Leczenie gastropatii

Leczenie gasrtropatii polega na usunięciu przyczyny choroby oraz na zmniejszeniu dolegliwości. W tym celu stosuje się między innymi środki zmniejszające kwasowość żołądka, by ochronić naruszoną błonę śluzową. To jednak nie wystarczy, jeśli nie stosuje się zaleconej przez lekarza diety, która jest zwykle stosowana w każdym przypadku. Jeśli przyczyną choroby okaże się nadmierny rozrost bakterii Helicobacter pyroli, zazwyczaj konieczna okazuje się terapia antybiotykami. Lekarz może stwierdzić obecność tych drobnoustrojów, dzięki pobraniu próbki bezpośrednio z żołądka lub za pomocą badania krwi. Również osoby zdrowe mogą wykonać taki test – dostępne są one w każdej aptece. Obecność bakterii Helicobakter pyroli może wskazywać na większą możliwość występowania wrzodów. Nie zawsze jednak oznacza to, iż schorzenie już się pojawiło, albo na pewno wystąpi.


2 comments on “Gastropatia – jak leczyć te chorobę?

  1. Jareczek napisał(a):

    Powinno być tak, że gastropatia jest szybko zauważana, ale jak to zrobić, jak ludzie młodzi i w średnim wieku coraz częściej nie chcą przychodzić do lekarza? Każdy czeka aż samo wszystko przejdzie, a jak tylko objawy trochę się zmniejszają, to od razu jest radocha, że niby wszystko jest w porządku i tak właśnie po raz kolejny się udało.

  2. Jadko napisał(a):

    Super super, tylko co z tego, że ja idę do lekarza, jak jego diagnoza to prawie zawsze jest odesłanie do innego lekarza? Powinny być jakieś szkolenia dla lekarzy, OBOWIĄZKOWE, bo potem nie mają pojęcia co to jest gastropatia, a do tego jeszcze się kłócą, że wiedzą lepiej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 45 = 46