Leczenie nadciśnienia tętniczego

Leczenie nadciśnienia tętniczego
5 (100%) 6 ocen

Choroby układu krążenia to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Najczęściej rozwijają się wśród ludności państw wysokorozwiniętych. Decydujący wpływ mają stres, siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta.

U zdrowego człowieka ciśnienie wynosi 120/80 mm Hg, jest to tzw. „ciśnienie książkowe”. U niektórych osób jest ono niższe (niskie ciśnienie) lub wyższe (nadciśnienie). To pierwsze z reguły nie jest leczone (nie stanowi zagrożenia), natomiast to drugie musi być leczone ze względu na grożące powikłania.

Ciśnienie tętnicze mierzone jest w dwóch wartościach: skurczowej (górna) i rozkurczowej (dolna). Z punktu widzenia zagrożenia zdrowia bardzo niebezpieczna jest wysokość ciśnienia rozkurczowego oraz mała różnica między obiema wartościami, np. 140/170 mm Hg. W zależności od wyników pomiarów ciśnienia lekarz dokonuje kwalifikacji stopnia choroby nadciśnieniowej i określa leczenie.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze może mieć charakter samoistny – nie da się określić konkretnych przyczyn lub charakter wtórny – przyczyną są inne choroby (wady serca, choroby nerek, tarczycy i inne).

W przypadku nadciśnienia samoistnego istotny wpływ mają czynniki cywilizacyjne:

 • stres,
 • dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone,
 • dieta uboga w warzywa i owoce,
 • nadmiar soli i cukru w diecie,
 • siedzący tryb życia,
 • mała aktywność fizyczna,
 • palenie papierosów,
 • picie alkoholu.

Przy niewielkim przekroczeniu prawidłowych wartości ciśnienia wystarczy zmienić dietę i tryb życia, by ciśnienie powróciło do normy

Objawy nadciśnienia tętniczego

Nie zawsze je zauważamy, najczęściej lekceważymy i przypisujemy jednorazowym zdarzeniom, najczęściej stresowi. Tymczasem uczucie nagłego gorąca, nagłe zaczerwienienie, pulsujące bóle głowy, przytkane uszy to typowe oznaki wysokiego ciśnienia. W przypadku dłuższego utrzymywania się objawów lub częstego ich występowania, należy kilkakrotnie wykonać pomiar ciśnienia. Trzykrotne pomiary wskazujące na wysokie ciśnienie są wskazówką do wizyty u lekarza i wykonania odpowiednich badań.

Leczenie nadciśnienia tętniczego

Bardzo istotnym czynnikiem leczenia jest zmiana dotychczasowego trybu życia. Należy ograniczyć przede wszystkim sól i cukier (określane jako „biała śmierć”), więcej spożywać produktów naturalnych, nieprzetworzonych. Spadkowi ciśnienia sprzyja także aktywny tryb życia. W przypadku długo utrzymującego się nadciśnienia niezbędne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Leki na nadciśnienie muszą być przyjmowane bardzo systematycznie i najczęściej dożywotnio.  Nadciśnienia nie wolno lekceważyć, ponieważ może być przyczyną zawałów serca, wylewów krwi do mózgu i wynikających z nich konsekwencji. Czytaj też: http://dobrecisnienie.org.pl/nadcisnienie/ziola-na-nadcisnienia/

Czy nadciśnienie płucne to samo co nadciśnienie tętnicze

Hepa Vitlae

Zdecydowanie nie, to dwie różne jednostki chorobowe o różnych przyczynach, objawach i różnym sposobie leczenia. Nadciśnienie płucne jest chorobą bardzo rzadką, co roku notuje się zaledwie 200 nowych zachorowań. Jednocześnie jest chorobą znacznie cięższą niż nadciśnienie tętnicze.


2 comments on “Leczenie nadciśnienia tętniczego

 1. Sylwia napisał(a):

  Nawet jak się leczy nadciśnienie, to można mieć zawał serca, a wszystko przez to, że lekarz lekarzowi nierówny. Nie ma dwóch zdań, że często nie potrafią dobrać leków i wiedzą co i jak, bo rzadko tak się zdarza, żeby lekarz od razu trafił z lekami na nadciśnienie. Mam wrażenie, że często działają na zasadzie chybił trafił.

 2. Grochu napisał(a):

  Dlatego trzeba znaleźć dobrego lekarza od nadciśnienia. Jak jesteś z okolic Gdańska, to spróbuj się zapisać do dr Ewy Świerblewskiej. Ona jest chyba najlepsza w całym regionie, każdy kto był z mojej rodziny i znajomych był zadowolony. Nadciśnienie to dosłownie jej pasja, wiem że to głupio brzmi, ale widać, że są jeszcze lekarze, którzy lubią swoją robotę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

76 − = 66