Kto jest narażony na dyskopatię kręgosłupa

Kto jest narażony na dyskopatię kręgosłupa
5 (100%) 16 ocen

Schorzenia układu ruchu to znak naszych czasów. Siedzący tryb życia, pogłębiające się od najwcześniejszych lat życia wady postawy, nadwaga i otyłość oraz obciążanie kręgosłupa niewłaściwymi nawykami, np. dźwiganiem znacznych ciężarów – wszystko to wpływa na nasilenie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Nie bez znaczenia są także postępujące fizjologicznie z wiekiem zmiany zwyrodnieniowe. Zmiany te obejmują zarówno kręgi, jak i krążki międzykręgowe. Te drugie, zwane potocznie dyskami, cechują się dużą elastycznością, ich zadaniem bowiem jest amortyzacja sił działających na kręgosłup. Postępujące na skutek działania niekorzystnych czynników włóknienie i odwodnienie krążków międzykręgowych powoduje ich spłaszczenie i pękanie. A to prosta droga do rozwoju dyskopatii kręgosłupa.

Wypadnięcie dysku – bolesna przypadłość

Gdy krążek międzykręgowy poddawany jest nadmiernym przeciążeniom i ulega zmianom zwyrodnieniowym, prowadzi to m.in. do jego przesunięcia. Dysk uciska wtedy na rdzeń kręgowy, co generuje charakterystyczne objawy.

Dyskopatia lędźwiowa dotyczy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, narażonego fizjologicznie na największe obciążenia. Dlatego jest to najczęstsza lokalizacja zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Dyskopatia lędźwiowa objawia się bólem zlokalizowanym w dole pleców, który promieniować może na kończyny dolne. Niekiedy bólowi towarzyszy cierpnięcie nóg, zaburzenia czucia oraz niedowład kończyn.

Drugą pod względem częstości występowania lokalizacją jest odcinek szyjny. Ten fragment kręgosłupa jest najbardziej ruchliwy i narażony na kontuzje i urazy. Dyskopatia szyjna objawia się bólem szyi promieniującym do barku i ramienia. Dodatkowe objawy to bóle i zawroty głowy, zaburzenia czucia w ręce i jej niedowład oraz – niekiedy – omdlenia. Ból najczęściej pojawia się nagle, zazwyczaj na skutek zadziałania jakiegoś bodźca, np. podźwignięcia czegoś ciężkiego czy wykonania gwałtownego ruchu. Ból jest bardzo dotkliwy, a choroba ma tendencję do nawrotów. Bardzo ważne jest zatem jej zapobieganie. Jak to zrobić?

Profilaktyka dyskopatii kręgosłupa

Aby zminimalizować ryzyko rozwoju dyskopatii oraz ograniczyć liczbę jej epizodów, należy zadbać o wyeliminowanie jak największej liczby czynników ryzyka. Najistotniejsze z nich to:

  • nadwaga i otyłość,
  • brak umiarkowanej, regularnej aktywności fizycznej,
  • przyjmowanie niewłaściwej postawy ciała,
  • brak materaca ortopedycznego do spania.
Hepa Vitlae

Zarówno leczenie napadu dyskopatii, jak i zapobieganie nawrotom, polega na regularnym ruchu, fizjoterapii uwzględniającej ćwiczenia rozciągające, relaksujące mięśnie i wzmacniającej mięśnie grzbietu. Spacery czy pływanie to idealna opcja, nie przeciążająca nadmiernie kręgosłupa. Doraźnie można stosować leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz miorelaksacyjne. Miejscowo stosowane są maści oraz plastry rozgrzewające. Takie postępowanie powinno wystarczyć do ograniczenia choroby. Niekiedy jednak wymagana jest interwencja chirurgiczna, mająca na celu przycięcie lub usunięcie zwyrodniałego dysku.

 


2 comments on “Kto jest narażony na dyskopatię kręgosłupa

  1. Olka napisał(a):

    Wszędzie to samo. Ludzie, czy wy w końcu zrozumiecie, że nadwaga powoduje większość chorób, a przy całej reszcie zwiększa ich objawy? Dyskopatia to modelowy przykład takiej dolegliwości. Ja się przedźwignąłem, ale lekarz był w szoku, bo z tą chorobą to praktycznie tylko klopsy do niego przychodzą.

  2. vita napisał(a):

    Taka mądra jesteś to co robisz komentując artykuł dotyczący takiego schorzenia jak dyskopatia kręgosłupa? Może właśnie do ciebie jest skierowany, ale w necie oczywiście napinka i wszyscy zdrowi, fit i w ogóle. A w rzeczywistości siedzisz i popłakujesz bo dyskopatia miła nie jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

87 + = 92