Test na HPV a kłykciny

Test na HPV a kłykciny
5 (100%) 1 ocen

Co należy wiedzieć o kłykcinach kończystych? Świadomość na temat wszelkich grożących nam chorób, także tych przenoszonych drogą płciową, nie powinna podlegać pod żadne tabu. Z powodu dużej liczby zarażeń powinno się stale o tym mówić i uświadamiać ludziom w każdym wieku, jak mogą chronić się przed zakażeniem i co świadczy o tym, że należy się zaniepokoić i udać do lekarza po radę lub leczenie. Do często występujących wirusów należą różne odmiany HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Około czterdziestu z nich wykazuje tendencje do zakażania okolic intymnych, niektóre odpowiadają także za powstawanie kurzajek na dłoniach oraz stopach – ta dolegliwość roznosi się szczególnie intensywnie i skutecznie na basenie i wśród dzieci. Inne odmiany wirusa brodawczaka powodują z kolei powstawanie brodawek w miejscach intymnych – tak zwane kłykciny kończyste są uciążliwą dolegliwością.

Jak rozpoznać kłykciny kończyste?

Domowy test na hpvWiele typów tego wirusa nie powoduje żadnych objawów – można je wykryć jedynie przez test na HPV, który powinien raz na jakiś czas być profilaktycznie wykonywany przez każdą aktywną seksualnie dorosłą osobę. Jednak pojawienie się kłykcin widać na pierwszy rzut oka – to zmiany skórne występujące na genitaliach lub w okolicach odbytu, które mogą mieć od milimetra do nawet kilku centymetrów kwadratowych wielkości. Występują w skupiskach, zwykle są białe lub różowawe.

Niespecyficzne objawy wystąpienia tych brodawek to też trudności w oddawaniu moczu lub mocz zabarwiony krwią – ponieważ kłykciny kończyste mogą się także tworzyć u ujścia cewki moczowej. Często współistnieją też z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, ze względu na osłabienie odporności organizmu.

Jak tworzą się brodawki wywołane przez wirus HPV?

Wystąpienie tych brodawek wiąże się z reakcją obronną organizmu, który próbuje pozbyć się atakujące go wirusa HPV. Wirus może przez wiele miesięcy pozostawać w utajeniu, a test na HPV nie jest badaniem które wykonuje się rutynowo. Kiedy już pojawiają się wykwity na skórze znaczy to, że wirus zdążył zadomowić się w organizmie i opanować wiele jego rejonów. Niestety nie jest całkowicie usuwalny – objawy w postaci kłykcin można usunąć, jednak mają one tendencje do nawrotów.

Czytaj więcej: http://healthyweek.pl/medycyna/rodzaje-wirusa-hpv-zrob-test-hpv/

Co zrobić po zauważeniu kłykcin?

Zara po zauważeniu u siebie wyrostków w okolicach narządów płciowych należy udać się do lekarza lub zamówić zestaw do pobrań przez internet. Badanie wykonuje się przez pobranie wymazu z szyjki macicy lub rowka zażołędnego i wykonanie analizy laboratoryjnej materiału. Czasami wykrywa się brodawczaka przez okresowe badanie cytologiczne u ginekologa, a gdy zmiany są wyraźne i jednoznaczne, lekarz może stwierdzić chorobę po podstawowym badaniu. Zawsze jednak warto upewnić się za pomocą testu, który określa też typ wirusa i jego kancerogenność, co jest niezwykle istotne ze względu na przykre skutki zaniedbania.

Hepa Vitlae

Więcej na temat chorób wenerycznych na stronie e-wenerolog.pl


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

61 + = 71