Trądzik różowaty oczny

Trądzik różowaty oczny
5 (100%) 1 ocen

Trądzik różowaty może mieć także postać oczną. Jest to przewlekła choroba, która może być związana z różnymi symptomami. Obecność choroby w obszarze narządu wzroku ujawnia się przede wszystkim przedłużającym się zapaleniem brzegów powiek oraz spojówek, nieprawidłową pracą gruczołów Meiboma, powstawaniem blizn, a także perforacją rogówki. Trądzik różowaty jest to choroba przewlekła dotykająca osoby dorosłe, będące w wieku 30-60 lat. Trądzik obejmujący obszary skórne w większym zakresie dotyczy kobiet niż mężczyzn. Jednakże choroba manifestująca swoją obecność w obszarze oczu dotyczy zarówno kobiet jaki i mężczyzn z taką samą częstotliwością.

Skąd się bierze trądzik różowaty?

Istnieją różne hipotezy na temat źródeł trądziku różowatego. Za główną przyczynę uznaje się niewydolność naczyniowa, a co za tym idzie również predyspozycje do rozszerzania się naczyń krwionośnych, choroby immunologiczne, zaburzenia w gospodarce hormonalnej oraz czynniki genetyczne. Do wzmocnienia tych przyczyn prowadzą czynniki zewnętrzne wynikające głównie z nieprawidłowo prowadzonego stylu życia. Do elementów pochodzących z zewnątrz zalicza się złe nawyki żywieniowe, które prowadzą do zakwaszenia organizmu, spożywanie nadmiernej ilość pikantnych potraw, nieodpowiednie nawodnienie organizmu, nadużywanie alkoholu oraz papierosów, nieodpowiednia pielęgnacja skóry, narażanie się na nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne, wiatr oraz mróz.

Postać oczna trądziku różowatego

Specyficzną odmianą tej choroby jest postać oczna trądziku różowatego. Jak zatem trądzik różowaty oczny się objawia? Osoby, u których można zaobserwować obecność trądziku różowatego w obrębie narządu wzroku opisują ją jako uczucie obecności ciała obcego w oku, ponadto pieczenia oraz swędzenia (o tym więcej tutaj: http://www.cholesterolowa.pl/artykuly/tradzik-rozowaty-a-swedzenie/), w okolicach narządu wzroku. Inne symptomy to pojawiające się zaczerwienienie, światłowstręt, a także uczucie suchości w oku. Objawy przypominają zapalenie spojówek, dlatego trudno jest ją na początku zdiagnozować. Dopiero dokładne badanie ujawni, że występujący problem to trądzik różowaty występujący w postaci ocznej. Podejrzenie obecności aktywnej postaci trądziku różowatego może się pojawić na podstawie powracających stanów zapalenia powiek oraz spojówek, nacieków zapalnych w obrębie rogówki, perforacji rogówki.

Jak leczyć trądzik różowaty oczny?

Hepa Vitlae

Nie wolno bagatelizować symptomów choroby, gdyż dalszy jej rozwój może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Wczesne zaobserwowanie zmian i podjecie stosownych działań powoli uchronić pacjenta, nawet przed utratą wzroku, ponieważ do tak poważnych powikłań może dojść w tym przypadku. Osoby dotknięte określoną chorobą muszą przebywać pod stałą opieką lekarza okulisty.  Leczenie określonej choroby uzależnione jest od stopnia nasilenia objawów. W sytuacji, gdy zmiany te należą do łagodnych działaniem zalecanym jest higiena brzegów powiek, ponadto ciepłe okłady oraz nawilżanie. Poważniejsze stany choroby leczy się z miejscowym wykorzystaniem glikortykosteroidów. Bardzo ważną kwestią jest prawidłowa profilaktyka. Dla uniknięcia przerodzenia się choroby w poważniejszą formę, konieczna jest ochrona narządu wzroku przed czynnikami powodującymi ich drażnienie. Czynnikami drażniącymi mogą być nieprawidłowo dobrane kosmetyki. W przypadku danej dolegliwości ważne jest zwrócenie uwagi na składy kosmetyków. Kremy używane do pielęgnacji powinny być pozbawione wszelkich barwników, ulepszaczy, konserwantów, zapachów oraz parabenów. Ponadto niebezpieczne dla oczu są promienie słoneczne, które mogą przyczyniać się do dalszego rozwoju choroby. W związku z tym należy nosić okulary słoneczne z wysokim filtrem, chroniącym przed promieniowaniem ultrafioletowym.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

60 − 50 =