Trichogram

Trichogram
5 (100%) 5 ocen

Łysienie jest coraz częściej spotykanym problemem, który wpływa niekorzystnie na jakość naszego życia. Dopiero wyeliminowanie przyczyny nadmiernego wypadania włosów pozwala na odzyskanie zdrowych i mocnych kosmyków, do czego niezbędna jest kompleksowa diagnostyka. Wywiad lekarski, badania laboratoryjne krwi oraz mikroskopowe i komputerowe badanie włosów oraz skóry głowy pozwalają są niezbędne do potwierdzenia diagnozy i dobrania indywidualnych metod leczenia.

Trichogram skutecznym narzędziem do diagnostyki łysienia

Warto zaznaczyć, że żadne pojedyncze badanie nie jest wystarczające do uzyskania pełnej diagnozy, ponieważ każde z nich ocenia różne części włosa. Trichogram powinien być uzupełniony trichoskopią, alby otrzymać pełny obraz stanu włosów. Dopiero kompleksowa diagnostyka umożliwia rozpoznanie źródła problemu oraz typu łysienia, dzięki czemu specjalista może dobrać właściwą metodę leczenia, która przyniesie oczekiwane rezultaty.

Trichogram jest mikroskopowym badaniem włosów i polega na pobraniu około stu włosów z owłosionej skóry głowy. Umożliwia ono przyjrzenie się stanowi korzenia włosa. Z trichogramu specjalista może dowiedzieć się o dynamice i szybkości choroby oraz typie łysienia. Badanie to wykorzystywane jest nie tylko w celach diagnostycznych, ale także do oceny poprawy od poprzedniego badania. Jest to badanie bezinwazyjne i może być wykonywane wielokrotnie, ale zaleca się, aby odstęp między kolejnymi badaniami był nie krótszy niż kilka miesięcy. Mikroskopowe badanie włosa uzupełnia się o ocenę kliniczną oraz dermaskopową. Chociaż do badania konieczne jest pobranie od pacjenta włosów, to liczba ta nie wpływa niekorzystnie na wgląd fryzury, a ponadto wyrwane włosy odrastają.

Zobacz: http://drtrycholog.pl/zabiegi/trichogram/

Jakie są wskazania do przeprowadzenia trichogramu?

Mikroskopowe badanie włosa zaleca się wykonać w każdym przypadku łysienia u kobiet, a u mężczyzn tylko wtedy, kiedy to rozpoznanie łysienia typu męskiego nie jest ewidentne. Trichogram jest również metodą diagnostyki genetycznie uwarunkowanych zespołów uszkodzeń łodygi włosa. Wykonanie tego badania jest wskazane także w przypadku, kiedy to wypadanie włosów może być spowodowane procesem chorobowym czy też w sytuacji, kiedy to nie ustalono wcześniej przyczyny nadmiernej utraty włosów.

Trichogram na youtube


Jak należy przygotować się do mikroskopowego badania włosów?

Hepa Vitlae

Celem trichogramu jest potwierdzenie lub wykluczenie przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Aby wyniki badań były w pełni wiarygodne, zaleca się na trzy dni przed planowaną datą badania nie myć włosów, ani też nie stosować żadnych kosmetyków pielęgnacyjnych, preparatów do stylizacji włosów czy też produktów leczniczych. Oznacza to, że trzeba zrezygnować na ten czas z wszelkich środków i zabiegów upiększających typu trwała ondulacja czy też farbowanie włosów na dwa tygodnie przed badaniem. W przypadku włosów farbowanych trzeba poczekać, aż będzie widoczny co najmniej dwucentymetrowy odrost. Mikroskopowemu badaniu włosów może poddać się osoba w każdym wieku, jak również kobiety będące w ciąży, ponieważ nie ma żadnych przeciwskazań. Dopiero na podstawie otrzymanych wyników, specjalista jest w stanie dobrać odpowiednie leczenie.


One comment on “Trichogram

  1. Malwens pisze:

    Jak zaczynają wypadać włosy młodym ludziom, to może okazać się, że przyczyną jest groźna choroba. Nie można tego jednak zlekceważyć, a przede wszystkim trzeba jak najszybciej zrobić porządną diagnostykę, bo może okazać się, że leczenie przyczyn łysienia musi być przeprowadzone praktycznie natychmiast żeby nie dopuścić do jeszcze groźniejszych dla zdrowia powikłań. Wiem co mówię…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

71 − 63 =