WZW C – Zapalenie wątroby typu C

WZW C – Zapalenie wątroby typu C
5 (100%) 12 ocen

Na wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) choruje w Polsce ponad 700 tys. osób i co roku dochodzi kolejne ponad 2 tys. To groźna choroba zakaźna, która może prowadzić do trwałego uszkodzenia wątroby.

Wirus HCV

To główny winowajca odpowiedzialny za zapalenie wątroby C. Odkryty został  27 lat temu. Jest kilka genotypów (6) i podtypów tego wirusa, które różnią się od siebie reakcją na stosowane leczenie. W Polsce dominuje wirus HCV b1, który jest najbardziej opornym genotypem na leczenie. Lekarzom udało się znaleźć odpowiedź na pytanie w jaki sposób dochodzi do zakażenia, ale nie znaleźli odpowiedzi na pytanie dlaczego do niego dochodzi. Na wirusa typu C nie ma skutecznej szczepionki.

WZW C Zakażenie – Drogi zakażenia HCV

Zakażenie wirusem HVC dochodzi wyłącznie za pośrednictwem krwi. To określa krąg osób szczególnie narażonych na zakażenie:

 • pracownicy służby zdrowia,
 • osoby, które miały przetaczaną krew,
 • narkomanii,
 • podczas wykonywania tatuażu.

Do ok. 20% zakażeń dochodzi drogą seksualną (np. otarcie naskórka) lub poprzez zarażenie płodu przez matkę.

Reżimowe zachowanie standardów higienicznych w placówkach służby zdrowia i gabinetach kosmetycznych ogranicza możliwość zakażenia WZW C do minimum.

Przebieg wirusowego zapalenia wątroby typu C

Choroba przebiega w dwóch etapach:

 • stan ostry,
 • stan przewlekły.

Stan ostry najczęściej przebiega bezobjawowo. Pojawiające się zmęczenie, bóle stawów kojarzone są z innymi chorobami. Tylko sporadycznie w stanie ostrym dochodzi do żółtaczki. W ok. 80% zakażeń do chodzi do formy przewlekłej, która rozwija się latami. Brak wyraźnych objawów zapalenia powoduje, że zakażenie przez wiele lat może nie zostać wykryte, a wirus stopniowo niszczy wątrobę.

W efekcie tego dochodzi do zaburzenia funkcjonowania innych organów (zapalenie nerek, zapalenie tętnic). U chorych na zapalenie wątroby typu C może dojść do marskości wątroby i raka wątroby.

Leczenie WZW C

Leczenie tego typu zapalenia wątroby jest trudne, ponieważ choroba jest późno wykrywana, a sam wirus oporny na leczenie.

Wstępnym badaniem pomocnym w wykrywaniu stanów zapalnych jest wykonanie prób wątrobowych. Podwyższony pozioma transaminaz jest wskazaniem do badań specjalistycznych (anty-HCV, RNA HCV).

Podstawowe leczenie polega na podawaniu interferonu i rybawiryny. Terapia trwa 48 tygodni i jest skuteczna w ok. 40% przypadków. Dodatkowo wywoływała dolegliwości uboczne (gorączka, bóle stawów, depresja). U sporej grupy pacjentów leczenie musiano przerwać.

Od 1 lipca 2016 r. ministerstwo Zdrowia refunduje nową terapię dla chorych na WZW C. została nazwana terapią 3D. To ogromny przełom, ponieważ terapia jest skuteczna w 100%, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych i trwa tylko 12 tygodni.

Dieta na WZW C

Hepa Vitlae

Osoby z zapaleniem wirusowym typu C nie muszą stosować żadnej specjalnej diety. Powinny spożywać wszystkie produkty, które nie wywołują u nich żadnych reakcji ze strony układu pokarmowego. Zabronione jest picie alkoholu pod jakąkolwiek postacią, produktów zepsutych i nieświeżych. Należy unikać także artykułów zawierających konserwanty i sztuczne barwniki, które niepotrzebnie obciążają i tak chorą wątrobę. Wszystkie zażywane leki należy konsultować z lekarzem.


2 comments on “WZW C – Zapalenie wątroby typu C

 1. wiru napisał(a):

  Wirus HCV jest najgorszym z wirusów, bo okazuje się, że nie można się przed nim ustrzec. Ale nawet jak się w jakiś sposób uda to i tak nie da się go pozbyć, Najgorsze jest to, że trzeba leczyć już samo WZW, bo wcześniej nie da się tego cholerstwa usunąć.

 2. kalinka napisał(a):

  Wszędzie widzę, że HCV można zarazić się podczas wykonywania tatuażu, ale jakoś nigdy nie słyszałem o takim przypadku. Konkretnym – z miejscem i osobą, a nie fisiowaniem, że gdzieś, kiedyś, ktoś, komuś…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 50 = 58