Alkoholowa marskość wątroby

Alkoholowa marskość wątroby
5 (100%) 11 ocen

Alkohol jest przyczyną wielu chorób, które mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, ale także życiu. Ma negatywny wpływ na pracę układu nerwowego, pokarmowego, serca oraz wątroby.

Metabolizm alkoholu

Dla organizmu alkohol jest trucizną, wchłaniany w żołądku i jelicie cienkim przedostaje się do krwi, a wraz z nią do wątroby. To wytwarzana przez nią enzymy rozkładają alkohol etylowy na aldehyd i kwas octowy. Nadużywanie alkoholu prowadzi do naruszenia równowagi komórek w wątrobie i tzw. stresu oksydacyjnego.

Zmiany zachodzące pod wpływem alkoholu w wątrobie zależą od czynników genetycznych, płci i przynależności etnicznej. Wiadomo, że kobiety szybciej uzależniają się od alkoholu i zmiany chorobowe przebiegają u nich szybciej.

Alkoholowa marskość wątroby

Trwałe uszkodzenie wątroby w wyniku nadużywania alkoholu przebiega stopniowo i uzależnione jest od ilości wypijanego alkoholu oraz czasu trwania uzależnienia.

Przyjmuje się, że dawka progowa wywołująca trwałe zmiany w wątrobie to 60-80 g etanolu dziennie, co odpowiada:

  • 2 litrom piwa,
  • 1 litrowi wina,
  • 5-6 drinkom.

W przypadku kobiet dawki te są niższe.

Pierwszym objawem negatywnego wpływu alkoholu na wątrobę jest jej stłuszczenie. Początkowo obejmuje pojedyncze komórki, które puchną pod wpływem gromadzonych lipidów. Z czasem zmiany obejmują całość wątroby.

Kolejny etap to alkoholowe zapalenie wątroby objawiające się nie tylko stłuszczeniem ale także zwłóknieniem komórek. Na obu etapach całkowite zaprzestanie spożywania alkoholu spowoduje stopniową regenerację wątroby.

Ostatnim etapem chorób wątroby jest jej marskość. W wyniku zmian zwłóknieniowych dochodzi do przerwania łączności między wątrobą a układem krwionośnym i drogami żółciowymi. Objawy alkoholowej marskości wątroby są takie same jak w przypadku marskości wywołanej innymi czynnikami. Przyczyny lekarz ustala na podstawie wywiadu i badań laboratoryjnych.

Leczenie alkoholowej marskości wątroby

Leczenie alkoholowej marskości wątroby polega przede wszystkim na całkowitym zaprzestaniu picia alkoholu. Na pewno potrzebna będzie tu pomoc psychologa (leczenie uzależnień).

W leczeniu farmakologicznym stłuszczenia i zwłóknienia stosuje się leczenie objawowe oraz duże dawki sylimaryny (powyżej 450 mg na dobę).

Istotnym czynnikiem wspomagającym leczenie marskości wątroby jest odpowiednia dieta lekkostrawna  z ograniczeniem produktów tłuszczowych. Codziennie należy pić ok. 2 litrów płynów.

Leczenie zaawansowanego stanu marskości wątroby polega na leczeniu przede wszystkim objawów zagrażających życiu, czyli hamowanie krwotoków przełyku, zmian w mózgu i wodobrzusza. Stosowane są takie leki jak laktuloza, aspargin orynityny, spironolakton.

Marskość wątroby musi być leczona szpitalnie. W stanach zaawansowanych przeprowadza się przeszczep wątroby.

Hepa Vitlae

Należy mieć świadomość, że mimo dużych zdolności regeneracyjnych stan marskości wątroby jest już nieodwracalny. Leczenie może złagodzić jej objawy i spowolnić postęp, ale nie może cofnąć zmian chorobowych, dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesne reagowanie na pojawiające się objawy.


2 comments on “Alkoholowa marskość wątroby

  1. żona napisał(a):

    Alkoholowa marskość wątroby to choroba, z której praktycznie się nie wychodzi. Doskonale wiem co mówię. Bo z mężem walczymy z przeszłością (jego) od wielu miesięcy. Organizm ma tak wyniszczony od wewnątrz, że praktycznie codziennie musi w dzień się zdrzemnąć, bo tak szybko się męczy. Do tego nie może jeść praktycznie połowy produktów. No, ale i tak codziennie dziękuję Bogu, że wyszedł z alkoholizmu!

  2. Alka napisał(a):

    U kobiety wystarczą dwa drinki dziennie, by doszło do uszkodzenia wątroby. Często ludzie nie zdają sobie z tego sprawy, a potem okazuje się, że mają gorszą odporność, nie są w stanie szybko się wyleczyć, nie potrafią nic zrobić bez zadyszki. To jest właśnie efekt chorej wątroby i osłabienia całego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 2 =