Ból wątroby

Ból wątroby
5 (100%) 7 ocen

Ból wątroby może wskazywać na wiele schorzeń. W przypadku przyjmowania leków źle wpływających na ten narząd, warto skonsultować się z lekarzem. Niekiedy istnieje konieczność ich zmiany lub zastosowanie środka, który ochroni ten narząd lub wspomoże jego regenerację. Bardzo często jednak bóle wątrobowe wskazują na groźną chorobę, dlatego nigdy nie należy ich lekceważyć, zwłaszcza gdy oprócz bóli pojawi się charakterystyczne zżółcenie skóry.

Co robić gdy boli wątroba

Gdy boli wątroba i pojawi się charakterystyczne powiększenie brzucha, wskazujące na wzdęcie, oznacza to zazwyczaj, że coś zakłóciło prawidłową pracę tego narządu. W przypadku, gdy objawy zostały spowodowane zjedzeniem ciężkostrawnego posiłku dolegliwości powinny po jakimś czasie ustąpić. W przypadku, gdy zapalenie wątroby zostało spowodowane przez truciznę lub czynniki chorobotwórcze dolegliwości będą się nasilać lub występować często w krótkich odstępach czasu. Warto pamiętać, że w przypadku zatrucia, na przykład muchomorem sromotnikowym, objawy nie pojawią się od razu. Wynika to z faktu, iż wątroba potrafi się regenerować i dopiero kiedy okaże się to niemożliwe, zaczynają występować poważne dolegliwości. Brak objawów może wynikać także z faktu, iż w wątrobie, podobnie jak w innych narządach wewnętrznych, praktycznie nie występują komórki nerwowe odpowiadające za odczuwanie bólu. Dlatego choroby narządów wewnętrznych mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas.

Zapalenie wątroby

W przypadku, gdy zapalenie wątroby wynika z działania drobnoustrojów wywołujących wirusowe zapalenie wątroby choroba także nie musi objawiać się od razu. W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C schorzenie często przebiega w sposób ukryty, co zazwyczaj doprowadza do marskości.

Bóle wątroby w rzadkich przypadkach mogą być wywołane także przez tak zwane stłuszczenie tego narządu. To schorzenie może pojawić się w przypadku, gdy dana osoba prowadzi niehigieniczny tryb życia. Powodem stłuszczenia wątroby często jest alkohol oraz menu bogate w proste węglowodany. Stłuszczenie wątroby może pojawić się także w przypadku, gdy dana osoba jest stale narażona na działanie trucizn.

Długie bóle wątroby

Hepa Vitlae

W sytuacji, gdy bóle wątrobowe utrzymują się, konieczna jest wizyta u lekarza. W przypadku objawów żółtaczki najlepiej jest wezwać pogotowie, szczególnie gdy istnieje podejrzenie zatrucia. W przypadku, gdy bóle pojawiają się sporadycznie, warto sprawdzać, po jakich produktach spożywczych pojawiają się bóle. Można również stosować ziołowe środki wspomagające wątrobę, takie jak zmielony ostropest plamisty. Nawet w przypadku sporadycznych bóli wątrobowych warto wykonać badanie na poziom bilirubiny. Jej podwyższone stężenie we krwi i moczu może wskazywać na chorobę wątroby. Podstawowe badanie można wykonać w domu za pomocą domowego zestawu do analizy moczu. Warto robić to profilaktycznie, nawet jeśli bóle jeszcze się nie pojawią. O bólach wątroby zawsze należy wspomnieć na wizycie u lekarza – mając to na uwadze powinien on przepisywać leki, które nie będą dodatkowo obciążać tego narządu.


2 comments on “Ból wątroby

  1. pilot napisał(a):

    Bóle wątroby zdarzają się najczęściej po przyjmowaniu leków, które nie są obojętne dla organizmu. Z reguły jest to ból zachodzący na żołądek i inne narządy wewnętrzne. I właściwie trudno zlokalizować czy to wątroba boli czy inne narządy.

  2. Polok napisał(a):

    Generalnie organy wewnętrzne odpowiedzialne za przyswajanie pokarmów oraz przemianę materii są ze sobą zdecydowanie bardziej powiązane niż jakakolwiek inna grupa organów. Ból jednego bezpośrednio wpływa na inne i nie ma żadnej szansy żeby było inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 1 =