Dieta na stłuszczenie wątroby

Dieta na stłuszczenie wątroby
4.8 (96%) 15 ocen

Stłuszczenie wątroby i jej stany zapalne to bardzo często wynik niewłaściwej diety bogatej w produkty wysokoprzetworzone.

Stłuszczenie wątroby a dieta

Wątroba odgrywa bardzo ważną rolę w procesie metabolizmu i detoksykacji. Wszystkie spożywane pokarmy po procesie trawienia w układzie pokarmowym trafiają do wątroby, gdzie przekształcane są w proste zawiązki chemiczne przyswajane przez organizm. Równocześnie toksyny (substancje szkodliwe) zamieniane są w mocznik i wydalane z organizmu. Wątroba cały czas musi wykonywać bardzo ciężką pracę. Dostarczanie jej dużych ilości ciężkostrawnych i trujących potraw powoduje uszkodzenie jej komórek. Najczęściej odkładają się w nich lipidy co powoduje ich powiększeni. Tak dochodzi do stłuszczenia wątroby.

Do stłuszczenia wątroby dochodzi również w wyniku wirusowego zapalenia wątroby o charakterze przewlekłym. W obu przypadkach ważną rolę w przywróceniu wątrobie jej prawidłowego działania istotną rolę odgrywa dieta.

Dieta przy stłuszczeniu wątroby

Dawniej dieta przy chorobach wątroby nazywana była dietą wątrobową. Obecnie stosuje się nazwę: dieta lekkostrawna z ograniczoną ilością tłuszczu. Stara nazwa nadal używana jest w znaczeniu potocznym

Dietetycy uważają, że dieta na stłuszczenie choroby nie jest jakimś specjalnym zestawem produktów zalecanych i zakazanych. Wyjątek stanowi tylko alkohol, który należy całkowicie wyeliminować.

Dieta przy chorobach wątroby powinna być dietą opartą na zasadach zdrowego żywienia. Najważniejsze jest regularne przyjmowanie 5 posiłków dziennie o stałych porach. Posiłki nie powinny być zbyt obfite. Taki rozkład pozwala na uregulowanie pracy wątroby i zapewnienie jej czasu na regenerację.

Pierwszy posiłek powinien być spożywany w ciągu godziny po przebudzeniu, a kolacja 2-3 godziny przed snem. Miedzy posiłkami należy pić wodę mineralną, jej ilość powinna wynosić 2 litry dziennie. Woda ułatwia wydalanie toksyn z organizmu i sprzyja jego oczyszczaniu.

Dieta na stłuszczenie wątroby powinna zawierać tylko chude mięso, którego nie wolno smażyć i piec z dodatkiem tłuszczu. Dopuszczalne jest gotowanie, duszenie lub pieczenie w specjalnym rękawie foliowym. Spożywane przetwory nabiałowe powinny mieć obniżoną zawartość tłuszczu.

Pieczywo powinno być jasne, z małą ilością błonnika. Z przetworów zbożowych wskazane są drobne kasze, płatki jęczmienne i owsiane, ryż.

Owoce i warzywa należy spożywać w równo rozdzielonych porcjach. należy unikać warzyw kapustnych i ciężko strawnych.

Należy pamiętać, że wszystkie produkty muszą być świeże, a owoce i warzywa dojrzałe.

Wybierając artykuły spożywcze należy zwracać uwagę na ich skład. Ni wolno stosować artykułów zawierających konserwant, sztuczne barwniki ulepszacze, które powodują dodatkowe stłuszczanie wątroby.

Posiłki powinny być przygotowywane na bieżąco, odgrzewanie jest niewskazane.

Hepa Vitlae

Przestrzeganie tych zasad nie tylko pozwoli na regenerację wątroby i zanik zmian chorobowych, ale także pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie całego organizmu i utrzymanie prawidłowej wagi.


2 comments on “Dieta na stłuszczenie wątroby

  1. Lud Majowy napisał(a):

    To można bardzo prosto scharakteryzować. Jak jest najlepsza dieta na wątrobę? Weźcie polską dietę, taką klasyczną, codzienną, bez przeginki. I jedzcie dokładnie odwrotnie. Bo nie ma kraju, w którym je się tak bardzo niezdrowo niż w Polsce. A potem choroby wątroby się zaczynają i inne hece.

  2. burtelier napisał(a):

    Warto sobie wytłumaczyć, że hasło „jestem tym co jem” nie jest pustym hasłem. Dzięki temu możemy chronić nie tylko wątrobę, ale też cały organizm. Ale kto by o tym myślał, jak big mac taki dobry….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

27 − = 17