Gdzie jest wątroba?

Gdzie jest wątroba?
4.7 (93.33%) 12 ocen

Powszechnie wiadomo, że bóle wątrobowe mogą zwiastować poważną chorobę tego narządu. Skąd jednak wiedzieć, iż to właśnie wątroba jest powodem dolegliwości, nie znając położenia tego narządu. Gdzie znajduje się wątroba i jak można rozpoznać, że ból dotyczy właśnie tego organu?

Gdzie znajduje się wątroba?

Lokalizacja wątroby to jama brzuszna. Wątroba znajduje się głównie po prawej stronie brzucha, zajmując tylko część lewego podżebrza. Położna jest ona nad przeponą – mięśniem, który ma istotną rolę w procesie oddychania. Poniżej środkowej części wątroby znajduje się żołądek, zaś nad nią serce. Przy wątrobie zlokalizowany jest tak zwany pęcherzyk żółciowy. Jego zatkanie przez tak zwane kamienie żółciowe lub pasożyty może spowodować objawy żółtaczki, a także bardzo silne bóle, poprzedzone zazwyczaj słabszymi dolegliwościami. Ból pęcherzyka zwykle przypomina bóle towarzyszące zapaleniu wątroby. Dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, zwłaszcza gdy dolegliwościom będą towarzyszyć inne objawy, takie jak nudności.

Bóle wątroby

Bóle wątroby zlokalizowane są zazwyczaj po prawej stronie jamy brzusznej pod żebrami. Zazwyczaj pacjenci opisują tę dolegliwość jako kłucie lub pieczenie. Oprócz tego pojawia się charakterystyczne powiększenie wątroby, które wygląda jak wzdęcie – jama brzucha powiększa się wtedy w charakterystyczny sposób. Bóle raczej nie nasilają się – nie ma kolki charakterystycznej dla zapalenia pęcherzyka żółciowego. Mimo to może pogorszyć się ogólne samopoczucie osoby chorej, dlatego konieczna jest zazwyczaj wizyta w szpitalu.

Hepa Vitlae

Bóle wątroby i wzdęcie brzucha może pojawić się w wyniku stosowania leków, które szkodliwie działają na ten narząd. Warto pamiętać, że nie muszą być to preparaty przepisane przez lekarza. Obecnie wiadomo, iż niewydolność wątroby może wywołać między innymi długotrwałe przyjmowanie takich substancji przeciwbólowych jak paracetamol. Dlatego też przyjmując leki bez przepisu lekarza należy trzymać się zaleceń podanych na opakowaniu. W przypadku bólów wątroby występujących po tłustych posiłkach należy rozważyć przede wszystkim zmianę diety.


2 comments on “Gdzie jest wątroba?

  1. studentto napisał(a):

    Najlepsze jest to, że bóle wątrobowe nie istnieją 🙂 Bo sama wątroba nie ma zakończeń nerwowych i de facto nie może boleć. A prawda jest taka, że „boli wątroba” zwykli mówić wszyscy, nawet bardziej wykształceni, co zawsze mnie śmieszy, bo przecież większość ludzi powinna wiedzieć, że bóle wątrobowe to de facto bóle okołowątrobowe.

    • antypouczacz napisał(a):

      Oj, jakiś Ty mądry, studenciku. Ciekawe czy w każdym temacie, czy tylko w temacie wątroby ćwiczonej w akademiku? Musisz się dowartościowywać pisząc takie rzeczy, że nikt nie kuma, a Ty najmądrzejszy ze wszystkich? Daj se siana…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

32 − = 31