Marskość wątroby

Marskość wątroby
4.9 (97.78%) 9 ocen

Marskość wątroby to jedno z najbardziej niebezpiecznych schorzeń tego narządu. Może być ona spowodowana przez czynniki chorobotwórcze, ale najczęściej jest konsekwencją długotrwałego spożywania używek, a zwłaszcza alkoholu. Jakie są objawy marskości wątroby i co można zrobić po jej zdiagnozowaniu?

Co jest marskość wątroby?

Marskość wątroby objawia się niespecyficznie dla osoby, która nigdy nie zdawała sobie sprawy z możliwości wystąpienia tej choroby. Rzadko kiedy schorzenie to objawia się bólami wątrobowymi, dlatego też trudno jest wykryć marskość we wczesnym stadium. Dolegliwości występujące początkowo przy tej chorobie związane są raczej z upośledzeniem funkcji wątroby. Dlatego pierwszym objawem może być na przykład anemia, występująca nawet w przypadku spożywania zdrowych produktów bogatych w żelazo. Mogą także pojawić się problemy z przepływem krwi – objawiają się one drętwieniem kończyn oraz pękającymi naczynkami krwionośnymi, widocznymi na twarzy i nogach. Skóra na twarzy staje się znacznie bledsza i nabiera dodatkowo niezdrowego odcienia – często można zauważyć ten objaw u alkoholików. Alkohol, jak już wyżej wspomniano, bywa przyczyną marskości, a także wspomaga rozwój tego schorzenia jeśli przyczyna jest inna. Marskość wątroby może być również konsekwencją wirusowego zapalenia wątroby, zwłaszcza w przypadku typów B i C. Przyczyną marskości bywają także choroby genetyczne. Takiemu uszkodzeniu wątroby sprzyja na przykład nieprawidłowy metabolizm żelaza, który powoduje jego odkładanie się w tkankach.

Marskość wątroby – powikłania i leczenie

Nieleczona marskość wątroby zazwyczaj prowadzi do śmierci. Wątroba jest bowiem bardzo istotnym narządem i wszelkie nieprawidłowości w jej działaniu mają wpływ na cały organizm. Brak działania wątroby jest zazwyczaj powodem tak zwanej śpiączki wątrobowej. Nieprawidłowy przepływ krwi występujący przy marskości wątroby może być powodem krwawień i zgonu z powodu znacznej utraty krwi. W przypadku późnego wykrycia marskości wątroby mogą już pojawić się takie powikłania jak rak wątroby, który nadal jest trudny w leczeniu. Konieczne jest wtedy poddanie się całej procedurze, a niekiedy niezbędny bywa przeszczep wątroby.

Hepa Vitlae

W przypadku wczesnego wykrycia takiego schorzenia jak marskość wątroby rokowania mogą być dobre. Obecnie istnieje możliwość leczenia za pomocą tak zwanej sztucznej wątroby, jednak należy pamiętać, że obecnie nie każda osoba może być leczona w ten sposób. Skuteczną metodą leczenia jest także przeszczep wątroby. Leczenie marskości wątroby we wczesnej fazie polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny. Jeśli powodem marskości wątroby był alkohol konieczne jest jego natychmiastowe odstawienie, ponieważ tylko wtedy komórki wątroby mają szansę się zregenerować. W terapii tej choroby zazwyczaj nie są stosowane leki, które mają działać bezpośrednio na wątrobę. Następstwa marskości wątroby zazwyczaj muszą być leczone operacyjnie. Rokowania w przypadku tej choroby zależą również od tego, czy choroba zostaje wstrzymana pod wpływem leczenia. Bywa, że przyczyna marskości wątroby w ogóle nie zostaje poznana, co utrudnia zastosowanie właściwej terapii.


2 comments on “Marskość wątroby

  1. AA napisał(a):

    Nie ma się co oszukiwać, marskość wątroby, to choroba, która występuje praktycznie głównie u osób, które zdecydowanie nadużywają alkoholu. A trzeba pamiętać, że dzisiejszy alkoholik to nie to samo, co jeszcze kiedyś. Nie jest to żul, który opija się tanimi winami i zaszczany kończy w rowie. Z reguły to gość, który ma kasę, dobrze wygląda, ale praktycznie codziennie MUSI dziabnąć. Tylko, że najczęściej w domu, a jak na imprezie, to wraca taksóweczką i nie rzuca się w oczy i sąsiedzi nie widzą.

  2. lekmistrz pospolity napisał(a):

    Marskość wątroby można rozpoznać przede wszystkim na twarzy, gdzie objawy są bardzo widoczne. Zaczerwieniona twarz i nos alkoholika to właśnie objawy nie działającej prawidłowo wątroby. Bo naczynia krwionośne nie są tak działające jak powinny i po prostu pękają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 5 = 1