Objawy chorej wątroby

Objawy chorej wątroby
5 (100%) 10 ocen

Wątroba codziennie wykonuje ciężką pracę. Dostarczane do organizmu pożywienie przekształca na składniki przyswajalne, równocześnie eliminując składniki szkodliwe.

Choroby wątroby

Jest wiele czynników, które mogą prowadzić do chorób wątroby. Do najbardziej niebezpiecznych należą alkohol, długotrwałe przyjmowanie niektórych leków, wirusy, niewłaściwa dieta zawierająca konserwanty, barwniki, duże ilości tłuszczów.

Choroby wątroby mogą przebiegać w sposób ostry lub przewlekły. Często zdarza się, że zaburzenia w pracy wątroby nie dają żadnych wyraźnych objawów. To dlatego, że wątroba ma silne zdolności regeneracyjne i uszkodzone komórki zostają odbudowane. Dopiero stan przewlekły rozwijający się latami może dawać objawy niewydolności wątroby.

Jak objawia się chora wątroba ?

Pierwsze objawy nie są charakterystyczne i mogą towarzyszyć innym schorzeniom, dlatego najczęściej są lekceważone. Zmęczenie, osłabienie, zmiany nastrojów, problemy z trawieniem tłuszczów, bóle po prawej stronie to najczęściej pierwsze zwiastuny kłopotów z wątrobą.

Pierwsze charakterystyczne objawy chorej wątroby to zmiany skórne. W stanach ostrych jest to żółtaczka polegająca na zmianie koloru białka gałek ocznych i całej skóry. W stanach przewlekłych skóra staje się sucha, łuszcząca i swędzi, często wrażliwa jest na dotyk. Stosowane kremy i maści nie przynoszą spodziewanych efektów. Dopiero oczyszczenie wątroby z toksyn likwiduje dolegliwości skórne.

Inne objawy chorej wątroby

Zmiany chorobowe zachodzące w wątrobie powodują zmianę zabarwienia stolca i moczu, które stają się ciemniejsze. To efekt zakwaszenia organizmu i zmiany pH. Bardzo pomocne w odkwaszaniu jest codzienne spożywanie kasz, najlepiej jaglanej lub gryczanej długo gotowanej.

Kolejne objawy chorej wątroby pojawiają się w okolicach podbrzusza. Początkowo mogą to być bóle lub skurcze, potem pojawia się uczucie pełności. To charakterystyczne objawy prowadzące do wodobrzusza. Jest to wynik gromadzenia płynów w ściankach jamy brzusznej. W stanie zaawansowanym może to powodować ucisk na płuca i trudności z oddychaniem. Wodobrzusze wymaga interwencji lekarskiej polegającej na założeni specjalnego cewnika odprowadzającego nadmiar kwasowych płynów.

Zmiany patologiczne zachodzące w wątrobie mogą dawać objawy ze strony układu pokarmowego, jak zatwardzenia, odruchy wymiotne, zgagi, bóle brzucha. W ten sposób organizm daje sygnał, że jest nadmiernie zakwaszony.

Objawy chorób wątroby mogą dotyczyć także układu nerwowego. Zalegające toksyny, nieprawidłowa przemiana węglowodanów, tłuszczów, białek może prowadzić do niedożywienia mózgu. Efektem tego będzie apatia, bóle głowy, problemy z koncentracją, depresja. Ta ostatnia bardzo często towarzyszy marskości wątroby.

Hepa Vitlae

Pojawianie się tych objawów powinno skłonić do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i wykonania podstawowych badań, są to tzw. próby wątrobowe określające poziom bilirubiny i aminotransferazy alaninowej (AspAt i AIAT). Proporcje między tymi enzymami pozwalają także wstępnie określić przyczyny chorób wątroby.


2 comments on “Objawy chorej wątroby

  1. Ulrich napisał(a):

    Najlepsze a właściwie najgorsze jest to, że wątroba praktycznie nie boli i wszystkie choroby wątroby mogą rozwijać się przez lata. I potem okazuje się, że choroba jest już tak posunięta, że właściwie nie wiadomo co robić. Poza tym objawy nie lokalizują się jako ból wątroby, ale np. plamy na skórze, co jeszcze bardziej utrudnia diagnozę, przynajmniej w początkowej fazie.

  2. Aaaaandżej napisał(a):

    Objawy chorej wątroby to przede wszystkim objawy gastryczne. Nie można dać się zwieść i zrobić inaczej niż od razu iść do dobrego gastrologa. Lekarz chorób wewnętrznych to absolutne minimum. Trzeba pamiętać, że choroby wątroby mogą być bardzo groźne i doskonale wiem co mówię… To nie przeziębienie i inne duperele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 + = 26