Objawy skórne chorób wątroby

Objawy skórne chorób wątroby
4.8 (96%) 10 ocen

Niewłaściwa dieta, nadużywanie alkoholu, wirusowe zapalenie – to najczęstsze przyczyny niewłaściwego funkcjonowania wątroby, które mogą prowadzić do jej trwałego uszkodzenia.

Wątroba

Jest największym gruczołem w organizmie człowieka, jej waga wynosi od 1300 do 1500 g (u mężczyzn 1700). Wątroba wchodzi w skład układu pokarmowego i pełni niezwykle ważne funkcje w organizmie. Przede wszystkim uczestniczy w procesie syntezy, metabolizmu i detoksykacji.

Wątroba reguluje gospodarkę tłuszczami i glukozą, wytwarza 85% białek w organizmie. Gromadzi zapasy witaminy A, D, K, B12  oraz żelazo, które uwalnia w razie potrzeby.  Wytwarza kwas żółciowy, który jest niezbędny do trawienia tłuszczy.

Niezwykle ważną rolą wątroby jest jej zdolność do przekształcania toksyn (alkohol, leki, konserwanty) w mocznik i wydalanie ich z organizmu.

Z Niezwykłych właściwości korzysta także system immunologiczny odpowiadający za ochronę przed wirusami, bakteriami, grzybami, które w wątrobie ulegają degradacji.

To tylko pobieżne i bardzo ogólne zestawienie bardzo skomplikowanych procesów zachodzących w wątrobie.

Choroby wątroby

Największe zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania wątroby stanowi jej stłuszczenie i zapalenia wirusowe.

Stłuszczenie wątroby jest efektem spożywania nadmiernej ilości tłuszczów, produktów wysokoprzetworzonych zawierających duże ilości środków chemicznych, nadużywanie alkoholu oraz leków. Wszystkie te produkty ulegają detoksykacji w wątrobie. Wątroba ma właściwości regeneracyjne, ale stałe obciążenie toksynami sprawia, że komórki nie nadążają się regenerować.

Wirusowe zapalenia wątroby o przebiegu przewlekłym doprowadzają do zwłóknienia tkanek wątroby, a następnie do jej marskości lub raka wątroby. To stany zagrażające nie tylko zdrowiu, ale także życiu.

Objawy na skórze chorób wątroby

Najbardziej charakterystycznym, a zarazem jednoznacznym objawem chorej wątroby jest żółtaczka, czyli zażółcenie gałek ocznych i skóry. To symptom WZW typu A lub B.

Objawy skórne choroby wątroby to najczęściej pierwsze sygnały o zaburzeniach w jej pracy. Do najczęstszych objawów należą:

 • świąd skóry – nasila się zwłaszcza w nocy, początkowo dotyczy dłoni i stóp oraz miejsc ucisku, z czasem może dotyczyć całej skóry, najczęściej występuje w przypadku stłuszczenia wątroby,
 • przebarwienia skóry – mogą mieć charakter miejscowy lub ogólny, mogą mieć barwę żółtą, brązową lub szarą, najwcześniej pojawiają się w okolicach oczu, na dłoniach, szyi i miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych,
 • sucha, łuszcząca się skóra – stopniowo zmiany obejmują całą skórę.

Objawy na skórze chorej wątroby mogą być efektem nie tylko jej stłuszczenia, ale także nieprawidłowo przebiegających procesów wchłaniania lub typowych schorzeń dermatologicznych. W celu ustalenia rzeczywistej przyczyny zmian skórnych trzeba przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne.

Hepa Vitlae

Niektóre osoby utożsamiają z chorą wątrobą bóle występujące po prawej stronie. Tymczasem wątroba nie boli, ponieważ nie jest unerwiona. Kojarzone z nią bóle mogą być spowodowane uciskiem na inne narządy (powiększenie wątroby) lub stanem zapalnym dróg żółciowych.


3 comments on “Objawy skórne chorób wątroby

 1. Prężyk napisał(a):

  Najgorsze jest to, że na wirusowe zapalenie wątroby można zachorować przede wszystkim w… szpitalu. Tak, to właśnie tam można się zarazić i zachorować i potem ciężkie leczenie.

 2. Ewola napisał(a):

  To prawda. Mnie zarażono w szpitalu. Przez podanie kroplówki z zakażoną krwią. Ale żyję, mam się dobrze. Na razie wirus śpi.

  • anna napisał(a):

   predzej osoba podajaca krew byla fleja. Kazda krew podawana w szpitalu jest przebadana pod wzgledem wzw b. Za to wystarczy nie odkazic miejsca wklucia i droga dla bakterii wolna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

46 − = 38