Pierwotna marskość wątroby

Pierwotna marskość wątroby
5 (100%) 11 ocen

Nie zawsze choroby wątroby są wynikiem niewłaściwej diety, nadużywania alkoholu lub zakażenia wirusowego. Czasami są efektem nieprawidłowego działania układu immunologicznego. Mówimy wtedy o pierwotnej marskości wątroby.

Pierwotna marskość wątroby

Prawidłowa nazwa to pierwotna marskość żółciowa choroby. Najczęściej dotyka kobiety między 30 a 60 rokiem życia. Jej przyczyny nie są znane, dlatego też nie ma skutecznych metod zapobiegania chorobie. Ma ona charakter autoimmunologiczny, to znaczy, że w wyniku nadmiernej aktywności układu odpornościowego dochodzi do uszkodzenia komórek dróg żółciowych. Efektem tego jest nieprawidłowe wydzielanie żółci z wątroby, co w dłuższym okresie czasu prowadzi do marskości wątroby. Występuje ona u 350-450 osób na milion.

Objawy pierwotnej marskości wątroby

To schorzenie wątroby wykrywane jest już we wczesnej fazie rozwoju. Charakterystycznym objawem jest uczucie stałego zmęczenia, które nie nasila się po wysiłku i nie słabnie po odpoczynku. Mogą pojawić się również stany depresyjne.

Drugim charakterystycznym objawem jest swędzenie skóry o różnym stopniu nasilenia. Początkowo swędzą dłonie i stopy, później inne części ciała. Pojawiają się także inne objawy skórne, jak kępki żółte nazywane również żółtakami. To charakterystyczne żółte otoczki wokół oczu. Pojawia się takę suchość oczu i jamy ustnej.

Często pierwotnej marskości wątroby towarzyszą inne choroby związane z systemem autoimmunologicznym. Należą do nich niedoczynność tarczycy, osteoporoza, zespół Sjögrena (wysychanie kanalików łzowych), reumatoidalne zapalenie stawów. U dużej grupy chorych nie występują żadne objawy pierwotnej marskości wątroby, a zostaje ona wykryta tylko dzięki badaniom wykonywanym przy okazji diagnozowania innych schorzeń.

Rozpoznanie pierwotnej marskości wątroby dokonywane jest na podstawie badań laboratoryjnych:

 • aktywność fosfatazy alkalicznej,
 • obecność w surowicy autoprzeciwciał przeciwmitochondrialnych,
 • biopsja wątroby.

Wyniki tych badań pozwolą jednoznacznie stwierdzić wystąpienie choroby.

Leczenie pierwotnej marskości wątroby

Wstępną diagnozę stawia lekarz pierwszego kontaktu, następnie kieruje chorego do hepatologa. Leczenie ma charakter dwutorowy. Z jednej strony skierowane jest na zmniejszenie objawów klinicznych (świąd skóry, suchość jamie ustnej, stany depresyjne) i poprawę komfortu życia chorego. Drugi kierunek to przywrócenie prawidłowego funkcjonowania dróg żółciowych.

Pierwotna marskość żółciowa wątroby jest chorobą, której nie da się całkowicie wyleczyć, ale wczesne jej rozpoznanie pozwala na skuteczne spowolnienie jej rozwoju i uchronienie przed trwałym uszkodzeniem wątroby. Dzięki temu chorzy mogą dożyć takiego samego wieku jak osoby zdrowe.

Leczenie choroby jest bardzo długotrwałe i wymaga wspomagania poprzez odpowiednią dietę lekkostrawną z ograniczoną ilością tłuszczy. Absolutnie zabronione jest spożywanie alkoholu.

Hepa Vitlae

W przypadkach późnego wykrycia pierwotnej marskości i dużego uszkodzenia wątroby stosuje się przeszczep narządu.


3 comments on “Pierwotna marskość wątroby

 1. Hanik napisał(a):

  Trzeba pamiętać, że wszystkie choroby wrodzone nie powstają od razu po porodzie, a ujawniają się znacznie później. Jaki z tego wniosek? Że żeby pojawiła się pierwotna marskość wątroby, to muszą zaistnieć odpowiednie warunki, żeby to się spełniło. Bez tego się nie uda i nie zachoruje się na marskość wątroby tylko dlatego, że w genach coś tam było.

  • @Hanik napisał(a):

   Jeśli choroba jest autoimmunologiczna, to wcale nie znaczy, że jest wrodzona. Pierwotna marskość wątroby wciąż nie została zbadana i nie wiadomo skąd tak naprawdę się bierze. Dlatego lepiej odpuścić sobie takie komentarze, no chyba, że jesteś naukowcem i właśnie coś odkryłeś 😉

 2. Jan napisał(a):

  Miałem spore problemy ze zdrowiem przez marskość wątroby, aż było potrzebne leczenie farmakologiczne, ale później stwierdziłem, że leki nie są mi już potrzebne. Brałem je od pół roku a lekarz mimo dobrego stanu zdrowia zapisywał mi kolejne w takich samych dawkach. Zacząłem więc pić HepaVitale i na szczęście uratowało mnie to. To smutne, że lekarze przepisują tylko leki a nie mówią o naturalnych sposobach. HepaVitale zawiera ostropest i czarnuszkę siewną także działa oczyszczająco na wątrobę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + = 14