Plamy wątrobowe

Plamy wątrobowe
4.8 (96.67%) 12 ocen

Choroby wątroby dają wiele odczynów skórnych, m.in. suchość skóry, zażółcenia, brązowe przebarwienia i świąd. Nie mają one jednak nic wspólnego z plamami wątrobowymi.

Plamy wątrobowe

To charakterystyczne przebarwienia na skórze powstające pod wpływem działania promieni słonecznych. Pojawiają się ze znacznym opóźnieniem, dlatego często nazywane są także zmianami starczymi.

Powszechnie używane określenie „plamy wątrobowe” wynika z ich koloru przypominającego kolor wątroby. W rzeczywistości natomiast nie mają żadnego związku z jej funkcjonowaniem.

Plamy wątrobowe są zmianami pigmentowymi na skórze. Najczęściej pojawiają się na dłoniach, dekolcie i twarzy, czyli miejscach odsłoniętych i narażonych na działanie promieni słonecznych. Najczęściej mają nieregularny płaski kształt o brązowym zabarwieniu.

Rodzaje plam wątrobowych

Rozróżnia się dwa rodzaje plam wątrobowych:

 • plamy wrodzone (lentigo) – mają niewielki regularny kształt, są niezłośliwe,
 • plamy nabyte – powstają w wyniku ekspozycji słonecznej skóry, plamy mogą pojawić się po kilku latach, mogą przekształcić się w zmiany o charakterze nowotworowym.

Przyczyny plam wątrobowych

Na powstanie plam wątrobowych narażone są przede wszystkim osoby o jasnej karnacji, który cera najszybciej reaguje na promienie słoneczne.

Opalanie na plaży lub w solariach jest bardzo modne. Brązowy kolor skóry obecnie jest też świadectwem pewnego standardu życia (stać mnie na wczasy w ciepłych krajach, solarium). Tymczasem kilkadziesiąt lat temu jasna cera była dowodem arystokratycznego pochodzenia.

W rzeczywistości promienie słoneczne lub solarne przyśpieszają procesy starzenia się skóry. Nie tylko pojawiają się plamy od wątroby, ale skóra traci swoją jędrność i sprężystość.

Dermatolodzy alarmują od lat, że wystawianie się na promienie słoneczne jest niezdrowe. Zanieczyszczenie środowiska i dziura ozonowa powodują, że promienie UV są niebezpieczne i prowadzą do wielu schorzeń skórnych.

Plamy na skórze od wątroby mogą pojawić się także w wyniku zażywania niektórych leków, zwłaszcza tetracyklin, moczopędnych, antycukrzycowych i antyciśnieniowych. Zwiększają wrażliwość na działanie promieni słonecznych.

Wybielanie plam wątrobowych

Dla wielu osób plamy wątrobowe stanowią duży dyskomfort estetyczny. W celu usunięcia plam można stosować sposoby domowe i zabiegi kosmetyczne.

Z domowych sposobów najskuteczniejsze są:

 • sok z cytryny – plamy należy przemywać 2 razy dziennie,
 • sok z aloesu – przemywanie 2 razy na dzień,
 • domowy rozjaśniacz – 1 łyżeczka miodu i 1 łyżeczka jogurtu zmieszane na jednolitą papkę, posmarować plamy i zostawić na 30 min., potem zmyć.

Rak skóry

Niestety częstym powikłaniem plam wątrobowych mogą być zmiany nowotworowe. Wszelkie zmiany plamy wątrobowej jak swędzenie, zmiana koloru, mrowienie lub krwawienie mogą oznaczać czerniaka. Oczywiście konieczna jest konsultacja lekarska i wykonanie odpowiednich badań.

Hepa Vitlae

Opalanie słoneczne bezpieczne jest tylko wtedy, gdy zastosujemy kremy z filtrami. Nie ma wtedy obawy, że pojawią się plamy wątrobowe, nie tylko groźne, ale i nieestetyczne.


3 comments on “Plamy wątrobowe

 1. Piguła napisał(a):

  To akurat najbardziej widoczny i łatwy do rozpoznania objaw chorej wątroby. Plamy wątrobowe są łatwe do zdiagnozowania nawet dla kompletnego laika. Już na pierwszy rzut oka widać, że plamy wątrobowe występują na rękach i dłoniach.

 2. babcia napisał(a):

  Plamy wątrobowe często występują u osób starszych, ale młodych to nic nie nauczyło. Bo właśnie plamy wątrobowe świadczą o tym, że ktoś nadużywał alkoholu i nieprawidłowo się odżywiał. I takie są efekty – choroby wątroby, które mają wpływ na cały organizm.

 3. Dziennikarz napisał(a):

  Czestym powodem wystepowania dysfunkcji i marskosci watroby jest alkoholizm . Uwaza sie, ze regularne spozywanie alkoholu w nawet stosunkowo niewysokich dawkach moze przyczyniac sie do powaznego uszkodzenia tego organu w dlugim okresie. W podobnym mechanizmie, tj. przez wytwarzanie aldehydu octowego, watroba jest uszkadzana w przebiegu nieleczonych infekcji grzybiczych, gdzie grzyby przetwarzaja cukry do tego toksycznego zwiazku oraz dodatkowo produkuja rownie toksyczny amoniak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

83 − = 73