Stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby
4.7 (93.64%) 22 ocen

Stłuszczenie wątroby to choroba, która może dotknąć każdego. Na to schorzenie zazwyczaj nie ma wpływu waga – stłuszczenie wątroby może dotyczyć zarówno osoby szczupłej jak i otyłej, choć nadmiar kilogramów zazwyczaj sprzyja wystąpieniu tej choroby. Duży wpływ na to schorzenie ma bowiem ogólny tryb życia, a zwłaszcza dieta uboga w tłuszcze a bogata w węglowodany. Stłuszczenie wątroby może być także wywołane przez inne czynniki. Jak objawia się ta choroba i co można zrobić po jej wykryciu?

Objawy stłuszczenia wątroby

Objawy stłuszczenia wątroby nie muszą być zbyt charakterystyczne. Niekiedy jedyną dolegliwością mogą być stałe lub sporadyczne bóle pod prawym łukiem żebrowym, wskazujące na problemy z wątrobą. Po jedzeniu mogą pojawić się odczucia podobne jak przy niestrawności, jednak to również nie jest regułą. Na objawy stłuszczenia wątroby powinni być wyczuleni chorzy na takie choroby jak alkoholizm i cukrzyca. To w tych wypadkach to schorzenie pojawia się najczęściej. Stłuszczenie wątroby może być także spowodowane zatruciem środkami chemicznymi, dlatego osoby narażone na kontakt z takimi substancjami w pracy powinny zachować szczególną ostrożność. Również kobiety w ciąży są narażone na stłuszczenie wątroby bardziej niż inni.

Przyczyny stłuszczenia wątroby

Tak jak w przypadku marskości wątroby do stłuszczenia może przyczynić się przyjmowanie leków. O ile w sytuacji, gdy dane preparaty są konieczne i przepisane przez lekarza można szybko wyłapać nadmierne stłuszczenie, o wiele trudniej jest diagnozować chorobę, gdy leki są przyjmowane samowolnie. Środki zazwyczaj stosowane bez recepty, takie jak paracetamol i inne substancje przeciwbólowe, mogą uszkadzać wątrobę w przypadku, gdy są stosowane przez długi czas. Dlatego też najlepiej jest przyjmować je tylko sporadycznie dokładnie według instrukcji podanej w ulotce danego środka przeciwbólowego. Przyjmowanie leków przez długi czas bez konsultacji z lekarzem może doprowadzić nawet do śmierci w wyniku uszkodzenia wątroby.

Leczenie stłuszczenia wątroby

Zazwyczaj na tę chorobę nie stosuje się leków, chyba że stłuszczenie przekracza dopuszczalne normy. Wtedy zazwyczaj powodem choroby są wrodzone nieprawidłowości w przemianie tłuszczów i konieczne jest zastosowanie dodatkowych środków wspomagających metabolizm. W innych przypadkach zazwyczaj zalecanym środkiem jest odstawienie alkoholu i innych używek, co ogólnie wpływa korzystnie na regenerację tego narządu. Lekarz może zalecić również specjalną dietę, która ma na celu zmniejszenie odkładania się tłuszczu na narządach wewnętrznych. Dieta na stłuszczenie wątroby ma zazwyczaj zmniejszoną ilość węglowodanów. Wskazane jest zwłaszcza odrzucenie węglowodanów prostych, które najczęściej są przyczyną odkładania się tkanki tłuszczowej. Lekarz może zalecić również wprowadzenie do codziennego menu zdrowych tłuszczów roślinnych i zwierzęcych. Wtedy wskazane jest spożywanie takich produktów jak morskie tłuste ryby oraz olejów roślinnych tłoczonych na zimno.

Zobacz też: http://zadbajowatrobe.pl/watroba/dieta-stluszczenie-watroby/

Hepa Vitlae

Brak zastosowania leczenia, szczególnie zaś dalsze spożywanie napojów alkoholowych może prowadzić do poważnego zniszczenia wątroby, a w konsekwencji do śmierci.


3 comments on “Stłuszczenie wątroby

  1. magik napisał(a):

    Stłuszczenie wątroby nie jest łatwe do wykrycia. Najgorzej jeśli lekarz nie wie nawet, że może do niego dojść. Ale często jest tak, że samo stłuszczenie zaczyna się wtedy kiedy właśnie nikt się go nie spodziewa.

  2. Onczo napisał(a):

    Akurat, jak można się nie spodziewać stłuszczenia wątroby. Przecież w większości przypadków dochodzi do niego u osób, które wcale nie stronią od używek, więc lepiej nie dać sobie wmówić, że nikt się tego nie spodziewał. Co najmniej lekarz powinien się spodziewać!

  3. ja napisał(a):

    nie palę nie piję,zdrowo się odżywiam i mam stłuszczoną wątrobę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

30 + = 35