Wątroba alkoholika

Wątroba alkoholika
5 (100%) 5 ocen

O tym, że alkohol szkodzi, wie każdy. Mimo to wielu ludzi sięga po niego przy różnych okazjach. Codzienne picie alkoholu nawet w niewielkich ilościach negatywnie wpływa na pracę i stan wątroby.

Funkcje wątroby

Wątroba to jeden z najważniejszych organów człowieka. W niej zachodzą procesy metaboliczne, które umożliwiają dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Spożywane przez nas jedzenie, w wątrobie rozkładane jest na składniki, które mogą być przyswojone. Węglowodany zamieniane są na glikogen (dostarcza energii), białka na aminokwasy, tłuszcze na cholesterol i lipoproteiny. Przy okazji wątroba oczyszcza składniki z toksyn, czyli substancji dla nas szkodliwych. Tak też jest w przypadku napojów alkoholowych zawierających szkodliwy etanol. W wątrobie zostaje on zamieniony na aldehyd i kwas octowy, które zostają wydalone wraz z moczem.

Wątroba jest także ważnym magazynem dla witamin, żelaza, glukozy. Ich nadmiar magazynuje, a w razie niedoboru uwalnia, dzięki temu zachowana jest równowaga tych składników w organizmie.

Uszkodzenie wątroby po alkoholu

Proces niszczenia wątroby przez alkohol nie do końca jest poznany. Wiadomo, że wskutek utleniania etanolu na aldehyd dochodzi do stresu oksydacyjnego zaburzającego równowagę w komórkach wątroby. U jednych osób proces ten przebiega znacznie szybciej niż u innych. Dlaczego tak się dzieje? Nie do końca wiadomo. Na pewno jakiś wpływ mają uwarunkowania genetyczne i pleć. U kobiet procesy chorobowe wątroby przebiegają znacznie szybciej.

Alkoholowe choroby wątroby to przede wszystkim stłuszczenie, zapalenie i marskość wątroby. Zmiany chorobowe rozwijają się latami i postępują stopniowo. Odstawienie alkoholu może cofnąć pierwsze oznaki uszkodzenia wątroby.

Marskość wątroby

Wątroba alkoholika przede wszystkim ulega stłuszczeniu. Zmiany polegają na gromadzeniu lipidów w komórkach, które powodują ich powiększenie, a nawet pękanie. W stanie zaawansowanym zmiany obejmują cały miąższ gruczołu. Zaprzestanie picia alkoholu może cofnąć te zmiany w ciągu kilku do kilkunastu tygodni. Kontynuowanie picia jest przyczyną dalszego uszkodzenia wątroby.

W stanie zapalnym wątroby obok stłuszczenia pojawia się zwłóknienie jej tkanek. Prowadzi to do przerwania łączności między wątrobą i współpracującymi z nią układami. W tym stanie często wątroba boli po alkoholu. Sama wątroba jest nie jest unerwiona, dlatego nie boli. Zachodzące w niej zmiany chorobowe powodują jej powiększenie i przekrwienie otoczki, czyli torebki wątrobowej. To ona właśnie powoduje uczucie, że boli wątroba po alkoholu. Można wtedy zażyć środki doraźne, ale najważniejsza jest abstynencja alkoholowa. To pozwala wątrobie na regenerację i odzyskanie wszystkich funkcji metabolicznych i detoksykacyjnych.

Lekceważenie bólów po prawej stronie, ogólnego osłabienia, swędzenia skóry, plam wątrobowych może doprowadzić do stanu marskości wątroby. To niestety trwały stan uszkodzenia tego organu, bardzo niebezpieczny i zagrażający życiu.

Hepa Vitlae

Odstawienie alkoholu jest już niewystarczające. Na tym etapie wątroba nie ma możliwości regeneracji, komórki uległy trwałemu uszkodzeniu. Konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego, w skrajnych wypadkach transplantacji wątroby.


2 comments on “Wątroba alkoholika

  1. automat napisał(a):

    W wielu miejscach i broszurkach można przeczytać, że codzienne picie alkoholu szkodzi nawet wtedy, gdy pijemy w niewielkich ilościach. I dokładnie to samo powiedzą wam wszyscy lekarze. Ale w mediach nie brakuje też informacji jak to dobroczynne jest picie lampki wina do obiadu, czy kolacji i czasem piwa. Zastanówcie się kto za tym stoi i komu zależy na tym, żeby dalej się to sprzedawało i wielu ludzi uważało, że picie jest zdrowe. Ich wątroby mówią wszystko i wiadomo, że alkohol szkodzi i to bardzo. Im więcej tym gorzej. Ale nawet jedno piwko dziennie to już alkoholizm! Pamiętajcie o tym!

  2. Perkins napisał(a):

    Warto pamiętać, że u kobiet wątroba niszczy się bardzo szybko. Wystarczy z pół roku dobrego imprezowania, żeby doszło do nieodwracalnych zmian w wątrobie. A potem pozostanie już tylko leczenie, które nie pozwoli na całkowitą regenerację wątroby, a jedynie przedłużanie czasu, w którym jako tako będzie można funkcjonować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 5 = 1