WZW A – Wirusowe zapalenie wątroby typu A

WZW A – Wirusowe zapalenie wątroby typu A
5 (100%) 5 ocen

Wirusowe zapalenie wątroby typu A to jeden z częściej występujących typów tak zwanej „żółtaczki”. Wirus tej choroby przenosi się najczęściej poprzez zanieczyszczoną żywność. Jak można bronić się przed zakażeniem i jak leczy się tę postać zapalenia wątroby?

Czym jest WZW typu A

WZW typu A to choroba występująca najczęściej w tych miejscach, gdzie podstawowe zasady higieny nie są przestrzegane. W takiej sytuacji wirus może znajdować się wszędzie, ponieważ jest on wydalany wraz z kałem. Zanieczyszczona może być nie tylko żywność, ale także woda. Wirus może być przenoszony także przez muchy – występujące najczęściej w rejonach gorących, ale WZW A zdarza się również w Europie. Osobom, które wybierają się w jeden z rejonów zagrożonych epidemią wirusowego zapalenia wątroby typu A zaleca się nie tylko zachowanie podstawowych zasad higieny, ale również zastosowanie przed podróżą specjalnego środka zapobiegawczego – gammaglobuliny. Taki środek stosuje się jednak tylko w wyjątkowych przypadkach, najczęściej u osób po czterdziestym roku życia, gdzie wirusowe zapalenie wątroby typu A może przebiegać już w sposób ostry. Obecnie istnieje także możliwość szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A, które stosuje się u małych dzieci oraz u nastolatków. Na zakażenie narażone są również osoby, które pracują w żłobkach i przedszkolach, gdzie tego typu zakażenia przenoszą się zazwyczaj bardzo szybko dlatego również one powinny poddawać się szczepieniu. Choroba może przenosić się również drogą płciową, dlatego konieczne jest zachowanie abstynencji seksualnej w przypadku pojawienia się objawów choroby.

WZW A – Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A

Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A to przede wszystkim zżółcenie skóry, gorączka oraz dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. WZW typu A może mieć różny przebieg. Bywa, że choroba przebiega bezobjawowo, nie powodując większych szkód w organizmie. Taki chory może jednak zarażać inne osoby. Choroba nie ma symptomów zwykle w przypadku dzieci, natomiast u osób dorosłych objawy występują zawsze. U osób starszych choroba często przebiega w sposób ostry, co jest dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia w przypadku niepodjęcia odpowiednich działań. Zazwyczaj jednak choroba nie trwa długo – po około dwóch miesiącach można mówić o wyleczeniu. W przeciwieństwie do innych typów wirusów zapalenia wątroby, wirus A zazwyczaj nie przechodzi w fazę przewlekłą. Oznacza to, że osoby po wyleczeniu tej choroby nie są już nosicielami wirusa.

Leczenie WZW typu A

Hepa Vitlae

Leczenie tej choroby polega zazwyczaj na zastosowaniu odpowiedniej diety oraz środków, które wpływają dobroczynnie na samą wątrobę. Dieta powinna być lekkostrawna, jednak obecnie poleca się wprowadzenie do niej zdrowych tłuszczów i białek, ponieważ według badań to właśnie te składniki wpływają dobrze na regenerację wątroby. Zazwyczaj nie ma powodu, by stosować poważniejsze leki. W przypadku, gdy schorzenie przebiega w sposób ostry może zaistnieć konieczność zastosowania leczenia szpitalnego. Zazwyczaj jednak możliwe jest leczenie w domu, z zastosowaniem kontroli.


2 comments on “WZW A – Wirusowe zapalenie wątroby typu A

  1. dietetyk napisał(a):

    U nas przez lata białka miały złą prasę, to znaczy ciągle się mówiło, że nie są zdrowe, że ciężkostrawne itd. A okazuje się, że białka są budulcem praktycznie wszystkich komórek organizmu. W tym także, a może przede wszystkim, wątroby. Bo ten organ – wbrew temu, co często się pisze, ma zdolności regeneracyjne i potrafi się sam naprawiać.

    • AT napisał(a):

      Ale białka obciążają wątrobę, ale trzeba pamiętać, żeby przyswajać te, które są łatwo przyswajalne. Najlepiej przyswaja się białko z kurczaczka, a nie nabiał, który jest totalnie przereklamowany i nie wchłania się tak, jak powinno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 2