WZW B – Wirusowe zapalenie wątroby typu B

WZW B – Wirusowe zapalenie wątroby typu B
5 (100%) 7 ocen

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to obecnie rzadziej występujące schorzenie, dzięki zastosowaniu skutecznych szczepionek. Mimo to choroba nadal może się pojawiać. Jak można z nią walczyć i czy można zapobiegać zakażeniu?

Objawy wirusowego zapalenia WZW typu B

Głównym objawem wirusowego zapalenia WZW typu B jest żółtaczka. Często potocznie tak właśnie określa się tę chorobę, jednak warto pamiętać, że żółtaczka nie jest schorzeniem samym w sobie, a jedynie objawem nieprawidłowości w działaniu wątroby lub pęcherzyka żółciowego. Ponadto mogą pojawić się bóle wątrobowe oraz podwyższona temperatura ciała. Zazwyczaj ogólne samopoczucie osoby chorej jest pogorszone, ponieważ wątroba odpowiada również za metabolizm i w pewnym stopniu za gospodarkę hormonalną.

Przyczyny WZW B

Przyczyną WZW B jest wirus powodujący tę chorobę. Ta postać wirusowego zapalenia wątroby jest bardzo zaraźliwa. Do zakażenia może dojść przy kontakcie z niemal każdym płynem ustrojowym osoby chorej. Najczęściej jednak powodem zachorowania jest kontakt z zakażoną krwią. Na zakażenie najbardziej narażony jest więc personel medyczny oraz osoby, które często muszą korzystać z przetoczeń krwi, a także osoby, które korzystają z niewysterylizowanych igieł. Dość łatwo wirusem zapalenia wątroby typu B mogą zarazić się od siebie osoby mieszkające razem, o ile nie zachowają podstawowych środków ostrożności.

Przebieg WZW typu B

Choroba taka jak wirusowe zapalenie wątroby może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszy sposób przebiegu to sposób ostry, który zagraża życiu pacjenta, jednak jeśli chory przeżyje taki rzut choroby, oznacza to zazwyczaj pełne jego wyleczenie. W przypadku przebiegu przewlekłego choroba może przebiegać z niewielkimi objawami, co sprawia, że może dojść do innych powikłań, w tym marskości wątroby. Chorobę w fazie przewlekłej można leczyć w domu. Osoby opiekujące się chorym muszą przestrzegać zasad higieny i nie dopuszczać do bezpośredniego kontaktu z płynami ustrojowymi. Jeśli zaś nie są zaszczepione na wirusowe zapalenie wątroby typu B powinny zrobić to jak najszybciej.

Tak jak w przypadku innych rodzajów zapaleń wątroby nie należy ryzykować leczenia tej choroby na własną rękę. Można jedynie spróbować wspomóc właściwą terapię po konsultacji z lekarzem. Według naturopatów, czyli specjalistów w dziedzinie leczenia naturalnego, pomocne w przypadku wirusowego zapalenia wątroby może być stosowanie kurkumy w dużych ilościach. Niezbędne jest także stosowanie diety, która odciąży wątrobę. Kiedyś uważano, że dieta taka powinna być beztłuszczowa. Obecnie doradza się spożywanie lekkich i wartościowych tłuszczów, za to zmniejszenie ilości tak zwanych pustych węglowodanów. Zakazane w przypadku zapalenia wątroby jest spożywanie alkoholu, ponieważ przyśpiesza on w tym przypadku rozwój marskości wątroby.

Hepa Vitlae

Samodzielne leczenie tego schorzenia nie jest wskazane, ponieważ o typie wirusa można dowiedzieć się dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Osoba raz zakażona wirusem powinna robić badania w celu stwierdzenia, czy nie doszło do nawrotu choroby oraz czy schorzenie nie przeszło w stan przewlekły. W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu B ta ostatnia możliwość występuje na szczęście dość rzadko – dotyczy ok. 10% przypadków.


One comment on “WZW B – Wirusowe zapalenie wątroby typu B

  1. Muminek napisał(a):

    Zadziwiają mnie osoby, które chcą leczyć WZW typu B na własną rękę. `Przecież nie jest to jakieś lekkie zapalenie palca, tylko rzeczywiście groźna choroba, która nie jest łatwa do wyleczenia nawet przez lekarza, który ma duże doświadczenie i jest ekspertem w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + = 3