WZW C – Wirusowe zapalenie wątroby typu C

WZW C – Wirusowe zapalenie wątroby typu C
5 (100%) 6 ocen

Powszechnie znane są trzy typy wirusów odpowiedzialnych za wirusowe zapalenie wątroby. Tak naprawdę jest ich jednak znacznie więcej, te trzy występują jednak najczęściej. Wśród nich nadal najbardziej niebezpieczne i trudne w leczeniu jest wirusowe zapalenie wątroby typu C. Jak objawia się WZW C i w jaki sposób przebiega leczenie tej choroby?

Objawy WZW C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C bardzo często doprowadza do marskości tego narządu oraz innych powikłań. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do innych typów choroba ta może przebiegać bezobjawowo przez wiele lat. Ponadto wirusem WZW typu C można zarazić się wieloma drogami. Najczęściej do zakażenia tym wirusem dochodzi poprzez kontakt z krwią zawierającą ten drobnoustrój. Do zakażeń często dochodzi w szpitalach, punktach poboru krwi oraz w salonach tatuażu. Płód może zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby typu C od matki, która nie wie o rozwijającej się chorobie. Wirusowe zapalenie wątroby typu C nazywane jest również chorobą weneryczną – wirus może zostać przeniesiony podczas stosunku. Wirus zapalenia wątroby może być przeniesiony także przez ślinę i mocz. Dlatego mieszkając z osobą będącą nosicielem wirusa konieczne jest zachowanie ostrożności. Niebezpieczeństwo tego schorzenia polega również na tym, iż do tej pory nie wynaleziono naprawdę skutecznej szczepionki, która mogłaby działać podobnie jak szczepionka na wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C zaczyna się zazwyczaj od postawienia diagnozy. Tak jak w przypadku zakażeń innym typem wirusa choroba może przebiegać w sposób ostry lub przewlekły. W drugim przypadku, jak już wspomniano powyżej, choroba może doprowadzić do marskości wątroby, ponieważ przebiega bezobjawowo. W przypadku ostrego przebiegu diagnoza zazwyczaj jest stawiana bardzo szybko, jednak choroba również robi wtedy zwykle bardzo szybkie postępy i może doprowadzić do śmierci chorego nawet po zastosowaniu odpowiednich środków. Najczęściej stosowanym lekiem w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C jest interferon. W Wyleczona choroba po ostrym przebiegu w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C nie musi jednak oznaczać pełnego wyzdrowienia. To właśnie w przypadku tego wirusa schorzenie często przechodzi w stan chroniczny i nadal doprowadza do zniszczenia wątroby pomimo ustąpienia objawów. Po wykryciu przewlekłej postaci wirusowego zapalenia wątroby typu C leczenie nie musi odbywać się w szpitalu. Po wyleczeniu wirusowego zapalenie wątroby typu C muszą regularnie poddawać się badaniom, ponieważ może dojść do ponownego zakażenia lub ponownego rozwoju choroby w formie ukrytej. Nie należy ryzykować samodzielnego leczenia zapalenia wątroby. Diagnozę musi potwierdzić lekarz między innymi poprzez wykonanie odpowiednich badań krwi.

Hepa Vitlae

Osoby mieszkające z chorymi na wirusowe zapalenie wątroby typu C muszą pamiętać o zachowaniu środków ostrożności nawet po okresie leczenia szpitalnego. Wirus może bowiem utrzymywać się we krwi osoby wyleczonej nawet przez trzy miesiące i w tym czasie może również dojść do zakażenia.


2 comments on “WZW C – Wirusowe zapalenie wątroby typu C

  1. Szot napisał(a):

    Zakażenie WZW typu C przez stosunek seksualny? Raczej trudno w to uwierzyć, że przed szybką randką ktoś będzie pytał czy przypadkiem masz zapalenie wątroby? 😀

  2. […] marskością lub nowotworem. Do tego trzeba doliczyć możliwe hepatotoksyczne działanie wirusów WZW typu C oraz WZW typu B. Według lekarzy hepatologów, tylko mniej niż 50% osób, które są nosicielami, […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

43 − = 33