Czy czopki na hemoroidy to dobry wybór?

Czy czopki na hemoroidy to dobry wybór?
5 (100%) 1 ocen

Czopki na hemoroidy to jeden ze sposobów leczenia żylaków odbytu, traktowany raczej jako uzupełnienie podstawowej metody zaleconej przez lekarza specjalistę. Czopki prawidłowo zaaplikowane potrafią uśmierzyć ból i swędzenia, a także złagodzić stany zapalne. Dobór lekarstwa powinien być podyktowany przede wszystkim etapem rozwoju choroby oraz jej typem. Jeśli pacjent choruje na żylaki wewnętrzne (zlokalizowane powyżej linii grzebieniastej), charakterystyczne dla I i II fazy rozwoju dolegliwości, powinien wybrać inne czopki niż pacjent, chorujący na żylaki zewnętrzne (zlokalizowane poniżej linii grzebieniastej), charakterystyczne dla III i IV fazy rozwoju dolegliwości.

Stosowanie tej metody nie zawsze spotyka się z aprobatą pacjentów, ponieważ sposób aplikowania czopków nie tylko jest niekomfortowy, lecz ponadto ich stosowanie jest konieczne po każdorazowym wypróżnieniu, co nie zawsze jest możliwe np. w miejscu pracy. Ponadto istotnym przeciwwskazaniem do stosowania tej metody jest krwawienie z hemoroidów. W takim wypadku (a jest to dość częsty symptom żylaków odbytu), zaleca się raczej stosowanie ziołowych naparów takich, jak Procto Vitale.

Niejednokrotnie zdarza się, że pacjenci, którzy zdecydują się na stosowanie czopków doodbytniczych, robią to bez porozumienia z lekarzem proktologiem, w efekcie czego ich stosowanie jest przydłużone ponad granicę czasu zalecaną w ulotce dołączonej do lekarstwa. Finalnie prowadzi to do podrażnienia tkanek wnętrza odbytnicy.

Jak leczyć żylaki w odbycie? Wśród dostępnych na rynku farmaceutycznym czopków na hemoroidy wyróżnia się:

  • czopki przeczyszczające (usprawniają wypróżnianie, dzięki czemu stan zaawansowania choroby nie pogłębia się) ;
  • czopki przeciwbólowe (łagodzące ból, jaki towarzyszy defekacji);
  • czopki zwężające naczynia krwionośne guzków krwawniczych (zmniejszając przepływ krwi w hemoroidach, powodują także zmniejszenie opuchlizny).

Aby leczenie żylaków odbytu było skuteczne, konieczne jest podejmowanie tych metod, które zaleci lekarz. Tylko bowiem proktolog, który obejrzy miejsce zmian jest w stanie sprecyzować stadium rozwoju choroby i dobrać najbardziej odpowiednie metody leczenia.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 31 = 39